Zauważa, że jest coraz lepiej, ale przyznaje, że w Szczecinie brakuje drużyn żeglarskich. Dyrektor Centrum Żeglarskiego Krzysztof Łobodziec był gościem naszego cyklu „Sportowa dycha”. W rozmowie pojawiły się pytania o wyzwania i bolączki żeglarstwa w mieście. Szef centrum nie wahał się z odpowiedzią.

– Według mnie najbardziej brakuje klubów sportowych. Kiedy byłem dzieciakiem, było ich dużo. Dzisiaj zostało kilka. Jest Pogoń, jest Yacht Klub Polski, jesteśmy my… Przychodząc tu do pracy 5 lat temu, miałem misję, by obudzić pasję do żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Chciałem, żeby było jak najwięcej dzieciaków pływających, sportowców, ale nie tylko, bo nie samym sportem człowiek żyje. Bez dzieci grających w piłkę nożną na orlikach nie byłoby Cristiano Ronaldo czy Lewandowskiego. Dla nas równie ważne jest to, by oprócz żeglarstwa stricte olimpijskiego rozwijać również osoby, które chcą po prostu żeglować – przyznaje Łobodziec.

„Szczecin to bardzo żeglarskie miasto”

Jak przekonuje, zaplecze żeglarskie w mieście się rozwija. Tereny wokół jezior stają się coraz bardziej atrakcyjne dla biznesu.

– Wszystkie mariny w Szczecinie są pełne. Zapisy na postój łódek są wielomiesięczne. W niektórych klubach trzeba czekać nawet rok czy dwa. Bardzo dobrze widać to np. podczas „tall szipów”. Jak są organizowane, to płynę i oglądam łódki, które przypływają do marin. My znajdujemy się w Dąbiu, ale jest mnóstwo marin także w północnej części Szczecina. Jest ich naprawdę bardzo dużo, Szczecin jest bardzo żeglarskim miastem – komentuje Łobodziec.

Potrzeba nowych marin

Dyrektor Centrum Żeglarskiego w Szczecinie podkreśla jednocześnie, że miejsc w szczecińskich marinach jest za mało.

– Myślę, że to kwestia czasu, kiedy pojawią się prywatni przedsiębiorcy i zaczną inwestować. Przecież widzimy, że nad jeziorem Dąbie budowane są nieruchomości, przy których powstają też „małe marinki”. Podobnie jest w okolicach dworca głównego, gdzie powstaje duże osiedle i przygotowane zostaną też nabrzeża – przypomina rozmówca portalu wSzczecinie.pl.

Jedną z ważniejszych tegorocznych imprez żeglarskich w Szczecinie będzie finał regat The Tall Ships Races, który odbędzie się w dniach 2–5 sierpnia.