Piękna okolica, wymarzona pogoda i ciekawa gra terenowa – sobota upłynęła pod znakiem dobrej zabawy. Rodziny z dziećmi, ale i młodzież, wzięli udział w grze terenowej, podczas której można było dowiedzieć się więcej o bioróżnorodności i Unii Europejskiej.

Z okazji przypadającego na 9 maja Dnia Europy, punkty EUROPE DIRECT w całej Polsce w sobotę, 13 maja, zorganizowały grę terenową. Szczecińska odsłona toczyła się wokół Jeziora Szmaragdowego.

– W zeszłym roku byliśmy w Świnoujściu, w tym postawiliśmy na Szczecin. Chcieliśmy rozpropagować Europejski Zielony Ład, powiedzieć więcej na temat tego, jak ważna jest nasza bioróżnorodność i pokazać lokalną naturę. Połączyć Unię Europejską z tym, co regionalne i lokalne – zaznacza Katarzyna Henschke-Ozga z EUROPE DIRECT Szczecin.

– Cieszy mnie, że blisko 120 osób wzięło udział w organizowanej przez Sekretariat ds. Młodzieży i EUROPE DIRECT Szczecin grze „Szmaragd Europy” – mówi Arkadiusz Mazepa, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego – instytucji prowadzącej EUROPE DIRECT Szczecin. – Naszym celem było zaciekawić młodzież, rodziny z dziećmi i wszystkich mieszkańców naszego województwa zagadnieniem bioróżnorodności w Unii Europejskiej. Ten niezwykle aktualny temat musi być obecny w naszym codziennym życiu, kształcąc już od najmłodszych lat w poszanowaniu klimatu i otaczającego nas środowiska.

Gra odbyła się przy współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Dobra zabawa z nutką rywalizacji. „Można rodzinnie spędzić czas, oby więcej takich gier”

W grze wystartowało 38 zespołów – pojawiła się młodzież z młodzieżowych rad miast i gmin z regionu Pomorza Zachodniego oraz rodziny z dziećmi. Nie zabrakło też drużyn składających się z samych dorosłych, którzy w aktywny sposób chcieli spędzić czas.

Na zawodników czekało 6 stacji z zadaniami do rozwiązania. Dotyczyły one wiedzy o Unii Europejskiej, ale też ekologii i bioróżnorodności. Uczestnicy musieli m.in. znaleźć 3 pomniki przyrody znajdujące się w okolicy, dopasować ślady do odpowiedniego zwierzęcia oraz wykazać się wiedzą o tym, jak pomóc ptakom w zimie.

I choć przede wszystkim liczyła się dobra zabawa, to nie zabrakło nutki rywalizacji.

Na mecie jako pierwsza zameldowała się czteroosobowa rodzina: pani Asia, pan Marcin oraz ich córki, Florka i Lena całą trasę i zagadki rozwiązali w niecałe 50 minut.

– Było super, bardzo się podobało – mówili zgodnie. – Gra bardzo interesująca, choć pytania wcale nie były takie oczywiste. Można rodzinnie spędzić czas, oby więcej takich gier.

– Było bardzo dużo dobrej zabawy, ale i trochę rywalizacji. Jestem dużym fanem dawania z siebie 200% i tak, jak na co dzień nie biegam, to latałem jak dzikus – przyznaje Damian, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy w Goleniowie.

– Lubimy spędzać czas na łonie natury, jak robi się ciepło i są takie gry, to zapisujemy się na nie, bo to nie to samo, co zwykła wędrówka: tu jest gra i rywalizacja – mówią Tomasz i Agata oraz ich pomocnica, czworonożna Bajka.

– Piękna pogoda i otoczenie, można było zobaczyć kilka fajnych punktów. Fajny pomysł na sobotę, myślę, że warty powtórzenia – dodaje pani Anita, która startowała z mężem i synem. – Dla dzieci było kilka fajnych zadań, ale i ja dowiedziałam się czegoś nowego.

Zwycięzcy gry zachęcają do udziału w takich wydarzeniach. „Warto spędzić czas w naturze w nieco inny sposób”

Choć jak przyznają uczestnicy – pytania nie były trudne, ale kompletu punktów nie było łatwo zdobyć. Udało się to tylko jednemu zespołowi.

– Przyszliśmy tu dla zabawy, a udało się wygrać, w ogóle się tego nie spodziewaliśmy. Chcieliśmy po prostu spędzić czas na świeżym powietrzu – mówią Marcin i Małgorzata, zwycięzcy gry. – Patrząc, jak radzą sobie inni ludzie, nie myśleliśmy, że nam się uda. Włączyła się rywalizacja, nawet tak całkiem na serio. Pytania typowe o Unię Europejską były trudniejsze, ale bardzo ciekawe było zadanie z dopasowywaniem śladów zwierząt. Jeżeli ktoś chce rywalizacji, to ją tu znajdzie, a jeżeli ktoś lubi chodzić po lasach, to warto spędzić czas w naturze w nieco inny sposób. I można coś wygrać – dodają z uśmiechem.

A już w sobotę, 3 czerwca, EUROPE DIRECT Szczecin zaprasza do Stepnicy na wydarzenie „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą” , podczas którego – jak zapewniają organizatorzy – nie zabraknie dobrej zabawy dla całych rodzin. Na początku zaplanowana jest Młodzieżowa Eko Debata poświęcona m. in. takim tematom jak: Bioróżnorodność i edukacja ekologiczna; Działania UE – Europejski Zielony Ład; Czystość wody, czystość rzek; Akcja sprzątania świata; Więcej zieleni!; Zwalczanie dezinformacji klimatycznej i środowiskowej. Zapraszamy wszystkich do rejestracji, formularz dostępny na stronie: http://formularze.sdsm.szczecin.pl/mlodziezowa-eko-debata-w-stepnicy/. Po zakończeniu debaty uczestnicy przechodzą do strefy eko pikniku, gdzie będzie czas wolny na rozmowy, wymianę doświadczeń, poznanie ciekawych osób zajmujących się ochroną przyrody, zabawę i relaks na świeżym powietrzu dla całej rodziny. Serdecznie zapraszamy!

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy!

Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na nowej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

EUROPE DIRECT Szczecin

Zespół: Arkadiusz Mazepa – Kierownik; Katarzyna Henschke-Ozga i Agata Szwed – konsultantki.

Kontakt: pl. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 61, http://www.europedirect-szczecin.eu/https://www.facebook.com/edszczecin.