Świeżo wyremontowane 300m2 w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 89 czeka na ludzi, potrzebujących wspólnego miejsca do pracy. Strefa 89 to pierwszy bezpłatny co-working, ale nie pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście.

Moda na wspólne korzystanie z biura przyszła z zachodu. Tam freelancerzy wspólnie wynajmują mieszkania, by pracować nad swoimi projektami. Dzięki wymianie myśli i rozmowom oprócz osobnych projektów, zaczynają także powstawać nowe wspólne pomysły.

Inspiracja

Zespół „Strefy 89” inspirował się berlińskim „Betahaus” - miejscem, gdzie spotykają się kreatywni ludzie różnych profesji, by wspólnie pracować i inspirować się oraz inicjować nowe przedsięwzięcia.

- Stworzyliśmy nie tylko ogólnodostępne, bezpłatne miejsce pracy i nawiązywania kontaktów, ale tez dajemy możliwość rozwoju, uzyskiwania nowych umiejętności – będą tu organizowane liczne warsztaty, szkolenia, spotkania z mentorami. Szczególnie zapraszam pracowników naukowych uczelni, studentów, absolwentów – mówi Katarzyna Klimek, pomysłodawczyni projektu.

Dzięki inicjatywie szczecinian na 3 piętrach do końca 2013r. będzie można bezpłatnie skorzystać z narzędzi – wi-fi, ksero, drukarka, biurko i krzesło do pracy, rzutnik multimedialny oraz kawy.

3 strefy

Przestrzeń została podzielona na 3 części:

Strefa start your business to miejsce spotkań w swobodnie zaaranżowanej przestrzeni. Przestrzeń do łączenia i integrowania ludzi myślących innowacyjnie. Tu można przy kawie czy herbacie porozmawiać, wymieniać spostrzeżenia, myśli, poznawać się, tworzyć i działać.

Strefa open space to część biurowa ze stolikami i miejscem do pracy, dostępem do ksero i drukarki oraz aneksem kuchennym. Tutaj można usiąść przy wolnym biurku i pracować, a także wydrukować czy skserować materiały związane z realizowanym pomysłem na biznes. Tu realizowane są również warsztaty, spotkania, dyskusje.

Strefa your office to pięć osobnych, zamykanych biur z pełnym wyposażeniem (biurka, szafki, drukarka, ksero, dostęp do wspólnego aneksu kuchennego) przeznaczonych dla zespołów, grup ludzi pracujących razem mających już zawiązany projekt i tworzących nową firmę (start-up), pracujących nad konkretnym rozwiązaniem. To miejsce dla tych, którzy w ramach nawiązanej w co-workingu współpracy założą firmę i będą potrzebowali własnej przestrzeni biurowej.

Innowacja poprzez co-munikację”

Przestrzeń co-workingowa „Strefy 89” to tylko część projektu „Innowacja poprzez co-munikację”, realizowanego do 31 grudnia 2013r. W ramach projektu kosztującego prawie 2 miliony złotych zostanie zrealizowanych także 20 cykli szkoleń, 20 spotkań z mentorami oraz 20 staży opłacanych z projektu.

Dla kogo?

Dostęp do pomieszczeń początkowo będzie możliwy między 9:00 a 17:00. Pierwsza strefa skierowana została do wszystkich, zainteresowanych wymianą doświadczeń. Biura na II i IV piętrze przyznawane będą po uprzedniej selekcji, głównie nowo powstałym firmom.

Inne co-workingi w Szczecinie

„Strefa 89” to nie pierwsze miejsce do wspólnej pracy w Szczecinie. Od lutego tego roku można korzystać z pomieszczeń przy ul. Piłsudskiego - Nasza oferta różni się o tyle od typowych co-workingów, że nie działamy na godziny, a raczej na zasadzie stałego abonamentu. Naszym klientom dajemy możliwość korzystania z biurka przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Klient otrzymuje klucz, kod dostępu do alarmu, może przynieść swój sprzęt i dokumenty na stałe do biura. Z tego korzystają bardzo chętnie projektanci, którzy mają nienormowany czas pracy, a czasami pracują nad konkursem i potrzebują siedzieć bez przerwy przez kilka dni lub skorzystać z sali konferencyjnej by omówić projekt z branżystami. To jest bardziej otwarte biuro, niż co-working w sensie wynajmu na godziny. - mówi Karol Nieradka z www.coworking-szczecin.pl. Pomieszczenia można także wynajmować na konkretne dni lub godziny. Możliwe jest także skorzystanie z wirtualnego adresu do rejestracji działalności gospodarczej.

Z co-workingu możemy także skorzystać w www.coworking.szczecin.pl przy ul. Wilków Morskich. Tu miesięczna opłata wynajmu jednego miejsca kosztuje 290zł.