Interaktywna wystawa o praojcu elektroniki, Janie Czochralskim, będzie dostępna dla szczecinian tylko do środy, 3 grudnia.

Odkryta przez Jana Czochralskiego, blisko 100 lat temu, metoda wzrostu kryształów wyprzedziła swoją epokę i najważniejsze zastosowanie znalazła dopiero kilkadziesiąt lat później. Umożliwiła rozwój elektroniki oraz powstanie układów scalonych. Wystawa o osiągnięciach jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, obok Marii Skłodowskiej – Curie i Mikołaja Kopernika, od minionego wtorku, 25 listopada, jest prezentowana w Szczecinie w dawnym Domu Marynarza przy ul. Malczewskiego 10.

Ekspozycja składa się z kilkunastu interaktywnych i multimedialnych stanowisk, które pozwalają zgłębić wielkie odkrycie Czochralskiego oraz poznać możliwości zastosowania grafenu. To okazja, by zobaczyć m.in.: imponujących rozmiarów monokryształ krzemu, ciekłe kryształy, reaktor Czochralskiego, polskie detektory podczerwieni.

Wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu” prezentowana jest na wystawie „Eureka”. Można ją oglądać w godz. 10:00 - 16:00 (najlepiej po wcześniejszej rejestracji pod nr tel. 91 422 85 78, tel. kom. 795 111 084 lub adresem e-mail: eureka@wmf.univ.szczecin.pl). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 3 grudnia 2014. Wstęp jest bezpłatny.

Szczecin jest ostatnim miastem, które odwiedza wystawa „Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu”. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest doc. Jan Grabski z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Kim był prof. Czochralski?

Jan Czochralski to polski chemik, który urodził się w 1885 roku w Kcyni. Dzięki odkryciu metody pomiaru szybkości krystalizacji metali, nazywany jest obecnie ojcem rewolucji elektronicznej. Metoda Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego w sposób, który zapewnia kontrolowaną i stabilną krystalizację na jego powierzchni.

Legenda głosi, że naukowiec wynalazł tę technikę przypadkowo. Przez roztargnienie zamiast w kałamarzu, zanurzył pióro w tyglu z gorącą cyną. Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Naukowiec jest znany nie tylko jako twórca Metody Czochralskiego. Przyczynił się także do opatentowania stopu zwanego metalem B, charakteryzującego się dobrymi własnościami ślizgowymi. Metal B znalazł praktyczne zastosowanie w kolejnictwie. Profesor znany jest również z opracowania odczynników do trawienia metali oraz nierentgenowskiej – optycznej metody określania orientacji kryształów metali.