To nowość w Szczecinie. Mieszkańcy Podjuch do miejsc, gdzie nie dociera komunikacja miejska, będą mogli zamówić busa, który zawiezie ich na pętlę Podjuchy albo wybrany spośród kilkunastu wyznaczonych przystanków. „Transport na żądanie” rusza już 11 kwietnia.
- Ułatwimy mieszkańcom peryferyjnych, górzystych partii Podjuch dostęp do linii autobusowych. Pasażerowie po skontaktowaniu się z naszym dyspozytorem, a w maju po zalogowaniu do specjalnego systemu, będą mogli zamówić na konkretną godzinę autobus, który później dowiezie ich na pętlę Podjuchy lub wybrany przystanek – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

11 przystanków do wyboru
Po konsultacjach z radą osiedla wyznaczono 11 miejsc, z których będą odjeżdżały busy na telefon. Poza pętlą w Podjuchach to przystanki: Chojnicka, Mielecka, Sąsiedzka, Chromowa, Ruda, Grzegorzewskiej, Wschodnia, Chełmińska oraz tylko dla wysiadających - Granitowa i Miechowska.

Jak informuje Pieczyńska, jednorazowo pojazd będzie mógł zabrać 20 osób. O godzinie planowanej podróży zdecyduje pierwsze zgłoszenie. - Czas i trasa przejazdu będzie różna, ponieważ godzina i start pierwszego kursu może być każdego dnia inny. Celem jest zebranie i dowiezienie zainteresowanych pasażerów w miejsce dogodnej przesiadki do autobusów komunikacji miejskiej na pętli Podjuchy lub do domów z pętli właśnie – mówi rzeczniczka ZDiTM. Jeden kurs ma trwać około 15 minut. Na przygotowanej linii będzie można korzystać ze wszystkich form biletów, które są oferowane w naszym mieście.

Tele-busy wyjadą 11 kwietnia

„Transport na żądanie” rusza w poniedziałek, 11 kwietnia, ale zgłoszenia będą przyjmowane już od piątku, 8 kwietnia, od godz. 10:00. Busa będzie można zamówić, dzwoniąc pod nr 91 48 00 401. W maju pojazd będzie można zamówić również przez Internet.

Linię będą obsługiwały trzy autobusy PKS Szczecin. Jednocześnie mają jeździć dwa. Do dyspozycji mieszkańców będą przez 10 godzin na dobę w dni powszednie. - Jeśli zajdzie potrzeba kursowania w weekendy, będziemy wprowadzali dogodne zmiany, tak żeby mieszcząc się w ustalonym w umowie limicie godzin, dopasować czas kursowania dla wygody mieszkańców – zapowiada Pieczyńska. Umowa z przewoźnikiem została podpisana do końca tego roku.

Rzeczniczka ZDiTM podkreśla, że pierwsze tygodnie funkcjonowania „transportu na żądanie” będą testowe. - Chcemy, aby mieszkańcy i rada osiedla przekazali nam swoje uwagi dotyczące funkcjonowania tej linii. W pierwszych dniach pracownicy ZDiTM będą patrolowali okolice i trasę jazdy autobusu. Będą także odpowiadać na pytania pasażerów i pomagać kierowcom, jeśli będzie taka potrzeba.