Wózek zamienili na łódkę, przed którą nie ma żadnych barier architektonicznych. Kilkudziesięciu szczecińskich żeglarzy z niepełnosprawnościami ma już za sobą pierwsze regaty i pierwsze sukcesy. Żeglując, uruchamiają wszystkie zmysły i rehabilitują się poprzez ich zaangażowanie.

Przypomnijmy, że w lipcu 2020 roku powołana do życia została sekcja żeglarzy z niepełnosprawnościami. Idea jej utworzenia została zainicjowana na Oddziale Klinicznym Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala “Zdroje”, gdzie najmłodsi pacjenci codziennie przechodzą skomplikowane operacje, walczą o swoje zdrowie i życie. Inicjatywa zrzeszyła lekarzy, pielęgniarki, rodziców, fizjoterapeutów, przedsiębiorców oraz prawników, którzy stworzyli Fundację Anioły Lubią Żywioły.

- Żeglarstwo to super rekonwalescencja na świeżym powietrzu, poza ramami zamkniętych pomieszczeń sal rehabilitacyjnych i szpitali - podkreśla doktor Marek Lickendorf, inicjator powstania wyjątkowej sekcji żeglarskiej. - Zawodnicy rehabilitują się nawet o tym nie myśląc. Łączą wszystkie zmysły i efektory ruchowe potrzebne do orientacji w terenie i reakcji na bodźce z otoczenia.

Trenują na niewywracalnych jednostkach

Obecnie sekcję żeglarzy z niepełnosprawnościami zasila 24 zawodników w wieku od 8 do 44 lat. Aktywne treningi na wodzie rozpoczęli w sierpniu ubiegłego roku. Dla większości była to pierwsza styczność z żeglarstwem, a co za tym idzie, nauka żeglowania od podstaw. To także szansa na aktywną rehabilitację oraz pokonywanie własnych ograniczeń.

Szczecińska sekcja żeglarska dla osób z niepełnosprawnościami jest jedyną w regionie. Sportowcy mają do dyspozycji specjalne jachty Hansa 303.

- Miasto kupiło cztery łódki, a jedna została zakupiona przez sponsora sekcji, firmę MTS z Mierzyna – dodaje Marek Lickendorf.

Umożliwiają one żeglowanie na specjalnych warunkach - nie trzeba balansować ciałem, można żeglować na niedużych wiatrach, a dziecko z niepełnosprawnością może pływać samodzielnie lub z osobą towarzyszącą.

Jacht posiada ciężki miecz, który bardzo poprawia stateczność, w praktyce czyniąc go niewywracalnym. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość refowania, czyli zmniejszania powierzchni żagli, co robi się podczas silnego wiatru. Dodajmy, że na jachtach Hansa 303 odbywają się mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy żeglarzy niepełnosprawnych.

“Trudne i ciekawe wyzwanie”

Trenerem wyjątkowej sekcji jest Wojciech Paluszkiewicz, który od wielu lat szkoli dzieci w szkółce żeglarskiej.

- Zawodnicy mają zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, podczas których wypływają na wody jeziora Dąbie. Głównie pływamy po Dąbiu Małym, ale czasami wypływamy też i na Dąbie Duże - tłumaczy trener.

Warto podkreślić, że na zajęcia przychodzą nie tylko zawodnicy korzystający z wózków inwalidzkich, ale również osoby z innymi niepełnosprawnościami. Wojciech Paluszkiewicz jest jedynym trenerem sekcji, a pomaga mu wolontariusz, radny Bazyli Baran. Szkoleniowiec może również liczyć na wsparcie rodziców i opiekunów.

- Nigdy wcześniej nie trenowałem żeglarzy z niepełnosprawnościami. Obawiałem się tych spotkań, ale nie mogę narzekać. Jest lepiej niż się spodziewałem. Początki bywały trudne, ale jest już coraz lepiej. To naprawdę trudne, ale i ciekawe wyzwanie – przyznaje.

Pierwsze koty za płoty

W Polsce nie ma zbyt wielu regat dla żeglarzy z niepełnosprawnościami, ale szczecińskie wilki morskie mają już za sobą kilka z nich. W lipcu ścigali się w regatach w Dźwirzynie, gdzie Michał Urtnowski i Róża Zacharkiewicz zdobyli dwa pierwsze miejsca.

Następnie przyszedł czas na “Disabled Sailing –Polish Cup 2021”. To siedmiodniowe regaty wraz ze szkoleniem dla osób z niepełnosprawnościami na Mazurach. I w tej rywalizacji szczecińska reprezentacja osiągnęła sukcesy - Michał Urtnowski zdobył indywidualnie trzecie miejsce, a wśród załóg dwuosobowych był już drugi.

Dodajmy, że w sierpniu po raz pierwszy zostały zorganizowane regaty “RegatON”. Do Szczecina przyjechały reprezentacje z Dźwirzyna i Olsztyna. Na podium sięgnęli Piotr Cichocki z Olsztyna, Olga Górnaś-Grudzień z Olsztyna i - po raz kolejny w swojej karierze - Michał Urtnowski.

Więcej informacji na stronie Sali Żeglarski Szczecin: www.sail.szczecin.eu. To tutaj znajdują się informacje o kalendarzu imprez żeglarskich, aktualnościach i wiadomościach z żeglarskiego świata.