Kieszonkowy park Ogród zmysłów jest już dostępny dla każdego. To jeden z parków, który powstał w ramach projektu Parki dla szczecinian. Znamy mapę i lokalizację wszystkich inwestycji.

Drewniane klawisze wydające dźwięki, konstrukcja, w której można odbić dowolny kształt, labirynt, równoważnie i miejsce do gier zespołowych. W ciepłe miesiące ten obraz uzupełnią setki kwitnących krokusów, zawilce, ale też poziomki i porzeczki. Na Niebuszewie powstał Ogród zmysłów. To dostępny dla wszystkich teren rekreacyjny przy Szkole Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi. W poniedziałek ten kieszonkowy park został otwarty przez prezydenta miasta Piotra Krzystka. 

Budowa nowych parków i zmiany w starych

– Zielona przestrzeń wokół nas jest bardzo ważna. Przy zmianach klimatycznych, które obserwujemy, przy chęci kontaktu z przyrodą, z miejscami, w których można odpocząć, zyskać trochę oddechu w tym miejskim zamieszaniu, takie parki, takie miejsca są szalenie istotne – mówił w Ogrodzie zmysłów Piotr Krzystek, który jednocześnie podkreślał, że tytuł zielonego miasta zobowiązuje. – Wiemy też, jak ważny jest to temat dla szczecinian i głównie z myślą o nich przygotowaliśmy program rozwoju terenów zielonych, obejmujący aż 28 zielonych inwestycji. Finał tych działań będzie widoczny i odczuwalny w skali całego miasta i realnie podniesie jakość życia mieszkańców – podkreślił. 

Program Parki dla szczecinian to zarówno budowa i urządzanie zupełnie nowych parków, ale też poszerzenie zakresu i dofinansowanie projektów ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, czy rewaloryzacja istniejących już założeń parkowych.

– Wynika to z naszego całościowego spojrzenia na szczecińską zieleń – wyjaśniał Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina.

Stąd zupełnie nowe parki i zielone przestrzenie na nowych osiedlach, ale też plan zagospodarowania starszych osiedli i dzielnic, gdzie wręcz mogłoby się wydawać, że miejsca na parki już nie ma. Dlatego jedną z ciekawszych inwestycji może okazać się kieszonkowy park o nazwie Ogród osobliwości, który powstanie za budynkiem biurowca Oxygen. „Zieleniec ukryty za biurowcem i wieżowcem w samym centrum miasta pozwoli na chwilę zapomnieć o rzece samochodów sunącej przez pobliskie skrzyżowanie (...) Wśród oryginalnych elementów znajdzie się integracyjna okrągła pergola z wiszącymi ławkami i widokiem na pełną frapujących roślin rabatę” – czytamy w opisie planowanego parku.

Gdzie powstaną nowe parki? Jest już mapa

Miasto przedstawiło szczegółową mapę wszystkich parków. Są rozlokowane na terenie całego Szczecina, a dla każdego z nich zespół Ogrodnika Miasta stworzył oryginalną, wyjątkową koncepcję zagospodarowania, która ma korespondować, jak to określiła Marta Safader-Domańska, Ogrodniczka Miasta, z duchem i charakterem danego miejsca. Dzięki temu każdy park będzie inny.

– Ważnym założeniem do programu jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości rozwiązań projektowych. Będziemy stawiać na indywidualnie projektowaną małą architekturę, nadążające za trendami kompozycje zieleni i wyposażenie szyte na miarę potrzeb użytkowników danej przestrzeni. Nie ma mowy o sztampie czy nudzie – powiedziała. 

Na ten moment ruszyły już prace przy budowie Ekoparku Złotowska. Są też gotowe projekty rewaloryzacji placu Zwycięstwa, rozbudowy parku Psie Pole, budowy strefy sportu przy Korfantego oraz koncepcja rozbudowy parku Majowe. Cały plan powstawania nowych parków rozłożony jest na pięć lat i zakłada realizację do 6 inwestycji rocznie. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono już ponad 12 mln zł. Wszystkie szczegóły programu, mapa oraz koncepcje poszczególnych parków dostępne są na stronie: zielonemiasto.szczecin.eu/parki