330 zespołów zgłosiło się w ubiegłym roku do festiwalu. Co je skusiło? Nagrody? Grono jury, któremu przewodzi Katarzyna Nosowska? Szczecińska tradycja festiwalowa? Ponoć sam Gomułka krzyczał: "Co tam się dzieje w tym Szczecinie?"

W Dzień Dziecka młodzi twórcy, poszukujący nowych dróg promocji, będą mogli się zgłosić do Festiwalu Młodych Talentów. Choć jak powiedział jeden z członków jury, Piotr Metz – Słowo „młody” w naszej ideologii konkursowej oznacza bardziej świeże podejście do muzyki niż wiek.

To jest festiwal, a nie ściema

Nabór potrwa do 30 czerwca, a wszystko odbywać się będzie za pośrednictwem strony internetowej. W sierpniu poznamy zespoły, które zostaną zaproszone do przesłuchań konkursowych. Tym razem odbędą się one 18 września w bardziej kameralnym klimacie - w klubie Hormon. 19 września w hali Azoty Arena zostanie ogłoszony zwycięzca 9. edycji FMT.

- To jest festiwal, a nie ściema. Tutaj naprawdę ci młodzi muzycy wylewają pot i łzy. – powiedział dziś na konferencji prasowej wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Soska, i dodał – na tej wielkiej scenie niektórzy rozwijają się jak kwiaty, a inni się spalają ze stresu. Taka jest idea tej imprezy.

Tradycją festiwalową jest koncert gwiazd. W tym roku usłyszymy Artura Rojka, O.S.T.R, Agyness B. Marry, Joanna & The Forests oraz ubiegłorocznego zwycięzcę: Stonkatank.

Kiedy laureat staje się gwiazdą

Co daje udział w konkursie? Jak mówi zwycięzca ubiegłorocznej edycji, lider Stonkatank Borys Kunkiewicz: – Wygrana była takim kopniakiem, motywacja do działania. Wreszcie mamy przygotowany materiał na koncert, na płytę. Nabraliśmy również pewności siebie.

Jakie są tego efekty można przekonać się, słuchając singla, którego wydanie i promocja jest główną nagrodą w FMT. Ponadto Szczecińska Agencja Artystyczna przyzna 5 tys. zł wygranemu oraz 2 tys. zł wyróżnienia. 2,5 tys. zł otrzyma formacja za najlepszy tekst po polsku.

 

 

Szczecin będzie godnie reprezentowany

Jeden zespół z ósemki laureatów Made In Szczecin 5 weźmie udział w ścisłych przesłuchaniach Festiwalu Młodych Talentów bez konieczności przebycia etapu naboru. Będzie to okazja do powalczenia o pakiet nagród FMT oraz kolejna szansa na zdobycie szerszego grona słuchaczy niedługo po Made In Szczecin 5.

Laureaci Made In Szczecin 5

1. Frontrow – świeże funkowe granie z melodyjnym męskim wokalem stało się dla nich przepustką do rozpoznawalności.

2. Synergia – potrafią dać do wiwatu solidnym riffem, potrafią też być refleksyjni.

3. Marry No Wane – „Zespół odczuć i przeżyć. Jeśli nazwanie naszego stylu miałoby nas ograniczać w tworzeniu, to wolelibyśmy tego nie robić...”.

4. Hotel Zero – gitarowy blues-rock, który podczas Made In Szczecin 5 przypomniał o dobrych polskich tradycjach gatunku.

5. Unuseless – rockowo swingują dzięki funkowi.

6. ETA – rock zamknięty w trzech wielkich literach.

7. Zielina – delikatny rock, a do gitar – wokal niewieści. W dobrej formie i bezpretensjonalnie.

8. Fallen Destiny – reprezentują cięższe brzmienia przeglądu. Sami mówią o sobie, że grają melodyjny post-hardcore.