Rok 1969 to data szczególna jeśli chodzi o kulturę. To wtedy ukazały się debiutanckie płyty King Crimson i Led Zeppelin czy naszego Breakoutu, odbył się festiwal w Woodstock, a na ekrany wszedł film „Easy Rider”. W tym samym roku także w Szczecinie coś ważnego się rozpoczęło. Zainaugurował działalność dom kultury „Słowianin”, który później stał się jednym z najważniejszych instytucji o takim charakterze w naszym regionie.
W 1873 roku podjęto decyzję o likwidacji twierdzy szczecińskiej, ale dopiero w maju następnego roku arsenał wraz z cała parcelą przekazany został Komisji Rzeszy ds. Szczecińskich Terenów Pofortecznych. Nieruchomość tę miasto przejęło w lipcu 1901 roku, co potwierdza wpis w księdze wieczystej. Jeszcze w tym samym roku niejaki Richard Kayser na dwóch piętrach budynku uruchomił fabrykę oraz skład maszyn , silników parowych. Inne pomieszczenia obiektu zostały wykorzystane przez restauratorów , przemysłowców, kupców. 5 listopada 1927 roku Wydział Budownictwa Podziemnego magistratu szczecińskiego przekazał parter budynku do użytkowania miejskiemu przedsiębiorstwu oczyszczania. Dlatego też dokonano prac w wyniku których powstały bramy wjazdowe dla samochodów , a także wybudowano warsztaty do ich obsługi.. Co ciekawe II wojna światowa dość łaskawie potraktowała budynek, który niespecjalnie ucierpiał podczas jej działań. Dzięki temu już w 1946 roku przy ul. Korzeniowskiego zaczęła w nim funkcjonować Akademia Handlowa, a następnie Wyższa Szkoła Ekonomiczna i Politechnika Szczecińska, będąca pierwszą uczelnią wyższą na Pomorzu Zachodnim. Dokładnie 15 października odbył się inauguracyjny wykład (data ta widnieje na pamiątkowej tablicy, która znajduje się na półpiętrze przed wejściem na główną salę klubu) Swą siedzibę miął tu potem Teatr Mały W latach 60-ych ostatnia kondygnacja budynku uległa pożarowi. Wówczas pracownicy gospodarki komunalnej podjęli działania by odbudować tę część i w tym miejscu utworzyć dom kultury. W 1966 roku zaczęto prace, a głównym inwestorem było Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Autorem projektu był Bazyli Grygoruk, a głównym plastykiem natomiast Roman Czerwieniec.
Po oddaniu nowego obiektu do użytku, czterdzieści lat temu, rozpoczął działalność Międzyzakładowy Dom Kultury „Słowianin” Potem zmieniały się instytucjonalne określenia ale nazwa trwała. Od 1976 roku istniał jako Komunalny Dom Kultury, a następnie – od 1983 roku 1992 r. jako Centrum Kultury Młodzieży „Słowianin” W grudniu 1992 r. Rada Miasta Szczecina przyznała mu nowy status i nazwę DK „Słowianin”
Najważniejsze cele jakie spełnia ta placówka to: organizacja festiwali, przeglądów, koncertów, recitali, przedstawień, giełd, turniejów, konferencji, wystaw, warsztatów teatralnych, muzycznych czy plastycznych.
Także imprezy komercyjne znajdują tu swoje miejsce. Mamy więc bale, zebrania studniówki, promocje, dyskoteki i oczywiście znane w całej Polsce zloty (regularnie spotykają się tu wielbiciele i fanatycy muzyki Depeche Mode). W sali prób tworzą i trenują repertuar takie zespoły jak After Blues, Blue Crow, Nikt, Brevery Szein, Przy domu kultury działa też Zespół Tańca Nowoczesnego SZYK, Stowarzyszenie Teatralnych Szaleńców oraz Grupa Twórcza „KRATA EON”, a są to tylko niektóre działania i formy artystyczne, które tu właśnie się rozwinęły. W czasie tych czterech dekad na scenie „Słowianina” wystąpiło bardzo wielu znanych twórców nie tylko polskich, ale także zagranicznych (wymienić można choćby Fisha, Raya Wilsona, oraz takie zespoły jak Anathema, Budgie czy Nazareth). W „Słowianinie” od 1992 roku odbywa się ceniony przez odbiorców festiwal „Bluesada”, a pięć lat później wystartował Festiwal Muzyki Okołomorskiej „Szantrapa”
Jubileusz domu kultury uświetni koncert, na którym 18 września w Teatrze Letnim wystąpią grupy Omega, Olympic, SBB i TSA. Imprezę poprowadzi dziennikarz radiowej Trójki – Piotr Baron.
Artykuł powstał na podstawie materiałów, które zostały mi udostępnione dzięki uprzejmości obecnego dyrektora domu kultury - Jacka Janiaka, a także Ingi Kurek-Baranowskiej. Informacje w nim zawarte w znacznie większej dawce znajdą się w przygotowywanej do druku książce o historii „Słowianina”, której premiera handlowa nastąpi podczas wspomnianego wyżej koncertu.
Komentarze
3