Unia Metropolii Polskich wystosowała apel do samorządów, by promować wśród mieszkańców ekologiczne postawy w czasie Wszystkich Świętych. Jak wskazują inicjatorzy apelu, każdego roku w tym okresie produkowane są nawet 3 miliony dodatkowych ton plastiku. Mowa o sztucznych kwiatach, plastikowych zniczach czy coraz popularniejszych plastikowych wkładach z małymi, święcącymi diodami. O apelu dyskutowaliśmy z radnymi Szczecina w programie Studio wSzczecinie.pl.
„Symboliczny znicz” zamiast funeralnej wystawki
Apel Unii Metropolii Polskich ma uświadomić mieszkańców jak istotne jest ekologiczne podejście w dniach, w których masowo odwiedzamy cmentarze.
– Troska o środowisko powinna być integralną częścią naszego codziennego życia, a cmentarze nie są tutaj wyjątkiem – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. – Wprowadzanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, ograniczanie liczby zniczy i sztucznych kwiatów oraz promowanie naturalnych form dekoracji nagrobków to kroki, które pozwolą nam uczcić pamięć bliskich, dbając jednocześnie o planetę. Działania proekologiczne muszą stać się nieodłącznym elementem przyszłości cmentarzy – dodaje.
Wśród zaleceń Unii Metropolii Polskich jest między innymi kupowanie naturalnych kwiatów, a nie plastikowych. Sugerowane jest również używanie zniczy z wkładami z wosku ekologicznego np. sojowego. Apelujący podkreślają też, by nie zasypywać grobów dużą ilością ozdób, a tylko zapalić „symboliczny znicz”.
„Dajmy spokój” kontra „apel zachęcił mnie do refleksji”
Stanowisko Unii Metropolii Polskich zostało skomentowane w naszym ostatnim Studiu wSzczecinie.pl.
Radni byli zaskoczeni tematem i dość niejednoznacznie wypowiadali się na temat sugerowanych przez innych samorządowców, proekologicznych rozwiązań.
– Jako osoba wierząca pójdę na cmentarz, zapalę znicz, zazwyczaj używam szklanych, kupuję chryzantemy i będę czcić pamięć zmarłych. Nie będę się zastanawiać nad surowcami. Nie dajmy się zwariować. Słyszeliśmy już zapowiedzi, żeby ograniczyć loty samolotami, jedzenie mięsa, dajmy spokój – mówił Krzysztof Romianowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.
– Ekologia jest istotna nie tylko 1 listopada – dodała polityczka Lewicy Urszula Nawrocka.
– Jestem zaskoczony tym pytaniem, na Cmentarzu Centralnym pochowano setki tysięcy ludzi od jego założenia, jak na każdym istniejącym grobie będzie postawionych kilka zniczy, to problem z odpadami będzie ogromny. Nie myślałem o tym wcześniej, a ten apel mnie zachęcił do refleksji – stwierdził radny Koalicji Obywatelskiej Wojciech Dorżynkiewicz.
– Trudno się nie zgodzić. Lepiej iść na jakość, czyli np. szklane elementy, niż na ilość – dodała radna Koalicji Samorządowej Jolanta Balicka.
Temat ekologii we Wszystkich Świętych nie powinien być tematem marginalnym. Szczecin posiada największą w Polsce i jedną z największych w Europie nekropolii. Z Cmentarza Centralnego co roku wywożone są tony odpadów.
Komentarze
20