Festiwal Smaków Azjatyckich odbędzie się już w pierwszy weekend października. Zarówno sobota, jak i niedziela zostały zaplanowane tak, że nie sposób będzie się nudzi. Warsztaty origami czy katakany, kurs jedzenia pałeczkami, pokazy azjatyckich filmów, nauka lepienia onigiri, azjatycka fotobudka czy spotkanie z japońskimi akitami - to tylko część atrakcji w bogatym programie wydarzenia.

To pierwszy w Szczecinie Festiwal Smaków Azjatyckich. Organizatorzy od początku podkreślali, że chodzi nie tylko o jedzenie, ale i zapoznanie odwiedzających z kulturą kontynentu. Impreza odbędzie się na placu Gryfitów i w Centrum Eventowo-Biznesowym „Bulwary” na Łasztowni (przy Starej Rzeźni). Jej początek zaplanowano o godz. 12:00 w sobotę, 5 października, a koniec w niedzielę około godz. 17:00.

Przez cały ten czas na miejscu obecny będzie Marcin Drogosz, hodowca akit, czyli japońskiej rasy psów o wspaniałym wyglądzie i charakterze. Zwierzęta te kochają starsi i młodsi, a gdziekolwiek pan Marcin się z nimi pojawia, tam robi niesamowitą furorę.

Sobotni przegląd azjatyckiego kina

Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się też projekcje azjatyckich filmów. Za sprawą szczecińskiego Stowarzyszenia „IN TRACTU” pierwszego dnia festiwalu (5 października) będzie można obejrzeć aż trzy świetne produkcje. Na początek, o godzinie 13.00, dramat „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Jest to japońska opowieść, za którą w 2016 roku na festiwalu „Wiosna Filmów” reżyser Naomi Kawase otrzymał nagrodę publiczności.

O 15:30 warto obejrzeć dokument o 85-letnim mistrzu sushi, przedstawionym przez Davida Gelba w „Jiro śni o sushi”. Ostatni pokaz planowany jest na 17:30 — „Ramen. Smak wspomnień” to tegoroczna historia o sentymentalnej podróży w głąb Singapuru, oczywiście z kulinarnym motywem przewodnim.

Orientalne warsztaty

Festiwal Smaków Azjatyckich to też liczne warsztaty i konkursy. Prawdopodobnie jednym z zabawniejszych (i jednocześnie bardzo przydatnych!) będzie kurs jedzenia pałeczkami, przygotowany przez Szczeciński Klub Azji. Po zajęciach wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Wygra ten, kto najlepiej opanuje tę trudną sztukę, a szanse będą aż dwie: w sobotę o 17:00 i w niedzielę o 11.00.

Dla gości z zacięciem artystycznym pierwszy weekend października przyniesie możliwość wzięcia udziału w warsztatach origami, kaligrafii oraz katakany. Jako ciekawostkę dla zdeklarowanych „planszówkowców” i nie tylko, w niedzielę o 15.00 organizatorzy przygotują wyśmienitą okazję do nauki prowadzenia rozgrywki w starochińskiej grze „Go”.

Opowieści z podróży po Azji

— Dzięki nim odbędą się profesjonalne warsztaty z lepienia japońskich onigiri (popularnych ryżowych kanapek – red.), przewidziane dla nawet osiemdziesięciu osób — tak organizator, Michał Chaszkowski-Jakubów, anonsował japońsko-polskie małżeństwo Yumiko i Daniela tworzących gastronomiczny kolektyw Yaki Kingu, który podczas weekendu będzie także karmił zaproszonych gości ze swojego pojazdu zwanego „Japonią na kółkach”. — Warto odnotować też zapowiadaną obecność Kasi Brzozowskiej, animatorki, podróżniczki, blogerki („Brzoza na gigancie”) i miłośniczki Azji — dodawał. Z Yaki Kingu będzie można spotkać się w niedzielę o 11.30, a tego samego dnia o 14.00 spotkanie autorskie poprowadzi Katarzyna Brzozowska.

Na finał sobotnich atrakcji, nowy szczeciński klub — Port Bar Szczecin — zaprasza na oficjalne azjatyckie afterparty do swojego lokalu przy ulicy Wendy. Cenna informacja dla festiwalowych gości jest taka, że z biletami wstępu w Porcie czekają na nich zniżki.

Jak już zapowiadaliśmy, podczas dwóch dni festiwalu na Łasztowni nie zabraknie azjatyckiego jedzenia. Na odwiedzających czekać będzie nie tylko sushi czy kimchi w wielu odsłonach, ale również wiele aromatycznych dań z mniej oczywistych kierunków, jak Indie, Syria, Izrael, Korea i nie tylko... Nie zabraknie oczywiście różnorodnych herbat, kombuchy, a także sake, umeshu, a nawet chińskich win.

Wstęp na Festiwal Smaków Azjatyckich, który odbędzie się już 5 i 6 października, kosztuje 10 zł. W sobotę imprezę zaplanowano w godzinach 12:00-20:00, a w niedzielę od 11:00 do 17:00. Po więcej ciekawostek i informacji warto udać się na profil wydarzenia na Facebooku.

Program Festiwalu Smaków Azjatyckich

SOBOTA

12-20 Azjatycka fotobudka

13-15 Pokaz filmu „Kwiat wiśni i czerwona fasola”

13-14:30 Warsztaty origami

15:30-17 Pokaz filmu „Jiro śni o sushi”

15-16:30 Warsztaty kaligrafii

17:30-19 Pokaz filmu „Ramen smak wspomnień

17-19 nauka jedzenia pałeczkami wraz z konkursem

19 Afterparty w PORT Barze

 

NIEDZIELA

11-17 Azjatycka fotobudka

11-12 Nauka jedzenia pałeczkami wraz z konkursem

11:30-13:30 Warsztaty lepienia oryginalnych japońskich onigiri

12:30-14:30 Warsztaty katakany

14-15:30 Spotkanie z podróżniczką Katarzyną Brzozowską, autorką bloga „BRZOZA NA GIGANCIE”

15-17 Warsztaty GO