Tuż przy Pomniku Czynu Polaków w Parku Kasprowicza rozpoczęło się obsadzanie wielkich, charakterystycznych rabat. Znajdzie się tu ponad 20 tysięcy roślin!

"Efekt harmonijnego przechodzenia barw"

– Kwietniki znajdujące się na zieleńcu przy Pomniku Czynu Polaków zajmują powierzchnię 828 metrów kwadratowych. W tym roku znajdą się tam rośliny z gatunku Koleus Blumego w odmianach, których połączenie da efekt harmonijnego przechodzenia barw – zapowiada Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Będą to m.in. odmiany o jaskrawożółto-zielonych liściach 'Copacetic Yellow', o liściach purpurowo-żółtozielonych 'Bellingrath Pink' czy ciemnopurpurowa 'Dark Beauty'. W sumie posadzonych zostanie niemal 21 tysięcy sztuk roślin o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych.

W Parku Kasprowicza, ale nie tylko

Kwiaty wkrótce pojawią się również przy fontannach położonych przy budynku Urzędu Miasta.

– Na kwietniku o powierzchni prawie 100 metrów kwadratowych posadzone zostaną: ostnica 'Pony Tail' , kwitnąca na różowo petunia 'Easy Weave Neon Rose' oraz roślina o ozdobnych bordowych liściach - irezyna Lindena – wylicza Kus.

Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku zieleń miejska w Szczecinie powiększyła swój obszar o niecałe 200 metrów kwadratowych. Chodzi o teren przy Alei Kwiatowej, gdzie posadzono 6,5 tys. roślin ozdobnych.

– Zimową porą trawy (2,5 tys. ostnicy 'Pony Tail') dawały wrażenie nadmorskiej falującej łąki. Teraz kwitną czosnki olbrzymie, których jesienią posadzono 2,5 tys. szt. Odmiana 'Gladiator' wyróżnia się bardzo okazałymi kwiatostanami w formie dużych fioletowych kul. Kilka lat temu pilotażowo posadzono kilkaset sztuk cebul tego gatunku, które ostatecznie doskonale sprawdziły się w tym miejscu. Stąd decyzja o kolejnych w tak dużej ilości – tłumaczy Kus i dodaje: – Szczecin jest jednym z miast, które może pochwalić się największymi rabatami obsadzonymi czosnkami. Kiedy one przekwitną, oprócz traw, Aleję Kwiatową zdobić będzie róża okrywowa 'Marathon'. Ta doskonała odmiana o odpornych na choroby, błyszczących liściach, sprawdzona już na szczecińskich ulicach będzie kwitła nieprzerwanie aż do listopada.

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK

AUTOR ZDJĘCIA: ZUK