Rozebrano już garażowisko, stojące przy zaniedbanych boiskach treningowych Stali, u zbiegu ul. Bandurskiego i ul. Kresowej. Do końca 2019 r. w tym miejscu ma być gotowy nowy kompleks sportowy z dwoma pełnowymiarowymi boiskami.

Przeniosą się tam piłkarze Stali i piłkarki Olimpii, które dziś rozgrywają ligowe mecze po drugiej stronie ulicy, na stadionie ulokowanym w niecce między ul. Bandurskiego i ul. Axentowicza.

Trybuny od lat są tam zniszczone. Na tej wzdłuż ul. Axentowicza już dawno zdementowano pozostałości połamanych ławek i wyłączono ją z eksploatacji. Trenerzy i zawodnicy narzekają też na jakość murawy, która jest mocno eksploatowana przez liczne grupy młodzieżowe Stali. Rozwiązaniem ma być budowa nowych boisk po drugiej stronie ulicy.

- Przetarg będzie ogłoszony prawdopodobnie w czerwcu, inwestycja powinna być gotowa pod koniec 2019 r. – informuje Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta.

Boiska, budynek i parking

Nowa infrastruktura powstanie w miejscu zaniedbanych boisk treningowych. Zamiast boiska żużlowego, które zarosło już trawą, zaplanowano pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.

Nieco wyżej, „na górce”, jest obecnie boisko trawiaste, na którym obywały się np. zawody jeździeckie Sedina Horse Show. Po przebudowie będzie tu główne, pełnowymiarowe boisko trawiaste z trybuną na 400 miejsc.

W miejscu, gdzie przez lata stały garaże (od strony ul. Kresowej) zaplanowano budynek szatniowo-socjalny, parking oraz małe boisko treningowe ze sztuczną trawą (37x18m).

Wartość całej inwestycji szacowana jest na 15 mln zł. 6 mln zł zapisano w budżecie miasta na ten rok, kolejnych 9 mln zł ma zostać przeznaczonych na ten cel w przyszłym roku.

Co ze starym stadionem?

Zakończenie budowy nowego stadionu oznaczać będzie, że prawdopodobnie od 2020 r. nie używany już będzie starszy obiekt w niecce u zbiegu ulic: Bandurskiego i Axentowicza. Co się stanie z tym terenem? Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam tylko jedną funkcję - usługi sportu.

- Co do przyszłości – sprawa jest otwarta, być może teren zostanie wystawiony na sprzedaż. Decyzje jeszcze nie zapadły – mówi Dariusz Sadowski.

Stadion Stoczniowy, bo tak nazywany jest obiekt przy ul. Bandurskiego, zbudowano w 1972 r. Specjalnie dla reaktywowanej Stali Stocznia, która po tragicznych wydarzeniach grudnia 1970 r. (pacyfikacja protestu stoczniowców przez milicję i wojsko) wycofała się z fuzji z Arkonią (wówczas był to klub milicyjny). W latach 1998-2000 grała tutaj drugoligowa Odra (dziś byłaby to I liga). W 2008 r. stadion został przejęty na własność przez Gminę Miasto Szczecin, a administratorem został MOSRiR.