Trwa przebudowa infrastruktury tramwajowej w ramach „torowej rewolucji”. Prace prowadzone są równolegle w okolicach pl. Rodła i na Niebuszewie.

 

Na Niebuszewie planowane jest w najbliższym czasie m.in. wykonanie torowiska i podbudów drogowych na ulicach Orzeszkowej i Boguchwały oraz montaż rozjazdu torowego na ul. Boguchwały. Trwają prace brukarskie, przebudowywane są sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a także odwodnienie. Wiadomo, że wcześniejszy harmonogram realizacji tej części inwestycji jest już nieaktualny.

Kiedy wróci ruch tramwajowy?

– Choć założenia były takie, aby jeszcze w tym roku na Niebuszewie wprowadzony był ruch tramwajowy, ze względu na niezinwentaryzowane kolizje z sieciami (gazowymi, wodociągowymi, teletechnicznymi) oraz brak dostępności materiału spowodowany pandemią, nie uda się tego zrobić. Na ten moment ze względu na przesunięcie terminu i wejście w okres zimowy, który może uniemożliwić np. prace asfaltowe przewidujemy, że będzie to początek wiosny – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie.

Na pl. Rodła prowadzone będą teraz m.in. prace związane z montażem szyn i ustawianiem torowisk oraz montażem rozjazdu torowego na południowym wlocie. W najbliższym czasie postępować będą też roboty drogowe w rejonie ulic Matejki i Piłsudskiego. Wykonywane będą m.in. koryta pod chodnik i ścieżkę rowerową, a także kanalizacja kablowa oraz oświetleniowa.

Prace przeniosą się wkrótce na kolejny odcinek

Jeszcze przed świętami budowlańcy mają zająć kolejny odcinek trasy w kierunku Niebuszewa. Na razie miasto nie podaje jednak szczegółów.

– Ze względu na ogromny zakres prac związanych z przebudową torowisk harmonogram ulega częstym modyfikacjom. Wykonawca robi wszystko, aby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza i udrażnia poszczególne relacje wraz z postępem prac. Biorąc jednak pod uwagę, że wchodzimy w trudny czas zimowy nie możemy z wyprzedzeniem deklarować konkretnie kolejnych zmian. Wstępnie, kolejna czasowa organizacja ruchu ma być wprowadzona jeszcze przed świętami. O wszystkim będziemy informować na bieżąco – mówi Hanna Pieczyńska.

Wykonawcą prac o wartości 174 mln zł jest firma ZUE S.A. Przebudowa całej trasy od pl. Żołnierza Polskiego do Dworca Niebuszewo powinna zakończyć się do stycznia 2023 r.