Do niedawna, aby zdobyć uprawnienia wymagane do pracy na morzu trzeba było jeździć do Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od lutego niezbędne szkolenie można przejść w szczecińskim Vulcan Training Center.

Centrum szkoleniowe powstało na postoczniowych terenach w okolicy skrzyżowania ulic Lubeckiego i Ludowej, na tyłach hotelu Vulcan. To nowowybudowany budynek, którego najważniejszą częścią jest basen z symulatorem HUET (Helicopter Underwater Escape Training). Kursanci uczą się na nim jak opuścić helikopter, który awaryjnie ląduje na morzu, a wnętrze obracającej się maszyny zalewa woda.

- Na początku dużo osób ma z tym problem. Wszystko jednak tkwi w głowie. Gdy nie można oddychać, a woda wdziera się nam do nosa trzeba przede wszystkim zachować zimną krew. U nas w bezpieczny sposób można się tego nauczyć. Pod opieką instruktorów, nurków i wyspecjalizowanego operatora symulatora. Wypadki helikopterów offshorowych zdarzają się rzadko, ale były już sytuacje, gdy takie umiejętności ratowały ludziom życie. Zapraszamy do nas zresztą nie tylko ludzi morza, ale też każdego, kto chciałby zaznać dreszczyku emocji, spróbować czegoś nowego i dobrze się bawić – mówi Artur Ambrożewicz, pomysłodawca i general manager Vulcan Training Center, który sam zaprezentował jak należy wydostać się z helikoptera.

 

Niezbędne certyfikaty

W ramach szkolenia można m.in. uzyskać certyfikat BOSIET (Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training), który otwiera drogą do wielu stanowisk w branży offshore. Od marynarzy, poprzez spawaczy, instalatorów, techników, geodetów czy osoby pracujące w biurze. To szansa m.in. na pracę na platformach wiertniczych czy przy morskich farmach wiatrowych.

Niedługo Vulcan Training Center ma legitymować się prestiżowym certyfikatem światowej organizacji OPITO (Offshore Pertoleum Industry Training Organisation), który przyznawany jest tylko ośrodkom szkoleniowym spełniającym najbardziej surowe standardy. Do tej pory najbliższe centra, które miały taki certyfikat znajdowały się w Amsterdamie, Rotterdamie czy Aberdeen.

- Złożyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, które zostały już niemal w 100 procentach zatwierdzone. Czekamy na sygnał od OPITO kiedy odbędzie się u nas akredytacja. To już końcowy etap całej procedury, mamy nadzieję, że już wkrótce certyfikat zostanie nam przyznany – mówi Artur Ambrożewicz.

Nie tylko dla ludzi morza

Niedługo w Vulcan Training Center, obok basenu, powstanie ścianka wspinaczkowa do treningu dla pracowników farm wiatrowych. Właściciele centrum zapraszają również przedstawicieli innych branż na szkolenia z zakresu szeroko pojętego BHP.

Budowa Vulcan Training Center pochłonęła 10 mln zł. 7,5 mln zł z tej kwoty pochodziło z unijnego dofinansowania JEREMIE, uzyskanego za pośrednictwem Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego.

W bunkrze powstanie SPA

Centrum szkoleniowe ściśle współpracuje z położonym tuż obok trzygwiazdkowym hotelem Vulcan, który działa od 2016 roku. Powstał on na murach poniemieckiego bunkra, który niedługo też zostanie zagospodarowany. Na jego wyższym poziomie trwa budowa strefy wellness & SPA, niżej planowane są pokoje hotelowe.

Więcej informacji o hotelu i zdjęcia z bunkra już w czwartek.