Dobiega końca budowa fabryki firmy Nemera, światowego potentata w produkcji sprzętu medycznego. W nowym zakładzie przy ul. Tytanowej 3 (strefa ekonomiczna Trzebusz) powstawać będą urządzenia do podawania leków. Gotowy jest już największy i najnowocześniejszy w Polsce cleanroom, czyli serce fabryki, w którym montowany będzie sprzęt.

Fabryka powstaje na 5-hektarowej działce położnej we wschodniej części osiedla Dąbie. W skład nowego zakładu produkcyjnego wchodzić będą: narzędziownia, laboratoria, obszar badawczo-rozwojowy, magazyn, część socjalna i biurowa oraz infrastruktura towarzysząca. Dozowniki do aplikacji leków będą tam montowane z części dostarczanych i wytwarzanych na miejscu.

Fabryka hi-tech branży medycznej

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku i zbliżają się do końca. Zakład o powierzchni ponad 10 tys. m2 został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i będzie posiadał certyfikat BREEAM.

– Jesteśmy w końcowej fazie budowy naszej nowej fabryki. Była to intensywna praca, ponieważ rozmiar projektu jest bardzo duży, a wymagania technologiczne i jakościowe bardzo wysokie – mówi prof. Alberto Lozano, dyrektor firmy Nemera Szczecin. – Jednak jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wysiłku, bo realizujemy nasze marzenie o uruchomieniu w Szczecinie fabryki hi-tech branży medycznej. Tworzymy nowe, atrakcyjne miejsca pracy w wielu obszarach.

Zatrudniają i szukają kolejnych pracowników

Gotowy jest tzw. cleanroom. Pomieszczenie o powierzchni 3400 m2 ze specjalnymi śluzami powietrznymi, które jest sercem całej fabryki. To w nim, w sterylnych warunkach, odbywa się finalny montaż urządzeń do podawania leków. W nowym zakładzie odbywa się już produkcja, uruchomiona została narzędziownia. Przenoszone są kolejne działy, m.in. magazyn i administracja.

Budowa nowego zakładu to również nowe miejsca pracy. W ostatnich miesiącach Nemera zatrudniła blisko 70 osób. Łącznie pracuje tam ponad 180 pracowników, ale poszukiwani są kolejni (w przyszłym roku planowane jest przyjęcie ok. 60 osób).

Najwięcej wakatów jest na stanowiskach produkcyjnych czyli operatorów maszyn wtryskowych oraz monterów aplikatorów. Potrzebne są też osoby na stanowiska: inżynier form wtryskowych, technik montażu, ustawiacz maszyn wtryskowych, pracownik utrzymania czy technik IT.

Powstała z połączenia szczecińskiego Copernicusa z francuską firmą

Nemera Szczecin specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji urządzeń iniekcyjnych oraz świadczy kompleksowe usługi w zakresie wprowadzania nowoczesnych, intuicyjnych urządzeń do podawania leków.

Firma powstała z połączenia szczecińskiego Copernicusa z francuską firmą Nemera, która jest światowym liderem w branży produkcji urządzeń medycznych.