Przewodnicy zabiorą zwiedzających w świat genialnych konstruktorów samochodów ze Szczecina, przybliżą ciekawostki związane z historycznymi tramwajami i innymi najstarszymi eksponatami, a nawet opowiedzą prawdziwą kryminalną historię czarnej wołgi. To wszystko w Muzeum Techniki i Komunikacji (ul. Niemierzyńska 18A), podczas „Niedzielnych oprowadzeń tematycznych z przewodnikiem” w samo południe.

To specjalna propozycja na wakacje. Co tydzień przewodnicy będą opowiadać o innej części wystawy stałej muzeum. Bilety w cenie 25 zł (normalny) i 19 zł (ulgowy) można kupić w kasie bezpośrednio przed wejściem lub poprzez stronę internetową - https://muzeumtechniki.eu/.

O wszystkim, co najciekawsze w zakładach Stoewera

Na początek spacer muzealny „Od Stoewera do Stoewera” (7 lipca, godz. 12.00). Sabina Wacławczyk opowie zwiedzającym o tym, jak w Szczecinie powstało motoryzacyjne imperium.

„Zapraszamy na oprowadzanie po największej na świecie kolekcji przedmiotów związanych z przedwojennymi szczecińskimi zakładami Stoewera i wysłuchania opowieści o genialnych konstruktorach, zwycięzcach zawodów sportowych, ciężko pracujących, jak i emancypujących się kobietach oraz blaskach i cieniach prowadzenia biznesu w niezwykle burzliwych czasach – czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez MTiK.

Tydzień później (14 lipca, o godz. 12.00) będzie można przyjrzeć się „Najstarszym starowinkom”. Tomasz Tarasiuk przybliży historię najbardziej leciwych eksponatów. W tej grupie znajdują się maszyny do pisania i szycia, samochody, tramwaje, rowery, a nawet aparaty. Część z rozwiązaniami, które dziś są już niespotykane.

Motoryzacyjny spisek Gierka i tajniki szczecińskich tramwajów

Muzealne zbiory będą świetnym wyjściem do opowiedzenia o „Technice i polityce” (21 lipca, o godz. 12.00). I to w niebanalnym wydaniu. Sabina Wacławczyk opowie, jak przedni napęd przegrał z Wehrmachtem, dlaczego Polacy tworzyli wehikuły rodem z „Pana Samochodzika” albo na czym polegał motoryzacyjny spisek Gierka przeciwko Gomułce. A to tylko kilka wątków, które zostaną poruszone podczas spaceru.

Na koniec miesiąca (28 lipca, o godz. 12.00) będzie czas na „Zjazd do zajezdni”. Tomasz Tarasiuk zadba, by zwiedzający dowiedzieli się wszystkiego o tramwajach z wystawy głównej muzeum, a także o pierwowzorach ich modeli. Goście dowiedzą się też, jak przed laty wyglądał przejazd komunikacją miejską.

Jeśli ktoś nie ma czasu w lipcu, muzealne spacery o tej samej tematyce będą powtarzane w sierpniowe niedziele.