Ogromny ekologiczny mural powstanie na budynku przy al. Wyzwolenia 105, tuż przy rondzie Giedroycia. Zastosowanie farb fotokatalitycznych ma sprawić, że pomalowana ściana będzie pochłaniać spaliny samochodowe i inne zanieczyszczenia.

Mural powstanie na gmachu należącym do Urzędu Marszałkowskiego, w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”. Jego autorem będzie Jakub „Biko” Bitka, street-artowiec, absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego projekt wybrano w trybie konkursowym (w wakacje wykona też mniejszy mural tego typu w Szczecinku). Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu.

– Ekologia to dla niektórych tylko abstrakcyjne hasło. Jakby slogan reklamowy czy napis na opakowaniu, bez konkretnej, głębszej treści. Ale nie dla nas! Pomorze Zachodnie jest ekologiczne nie hasłowo, a w praktyce. Dlatego nowe malowanie elewacji gmachu przy rondzie Giedroycia będzie promowało ochronę środowiska i jednocześnie pozytywnie działało na środowisko – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – W tej części miasta jest bardzo duży ruch samochodów, korki, zatem również wysoki poziom zanieczyszczeń. A jeden metr kwadratowy pokryty farbą katalityczną oczyszcza powietrze tak skutecznie jak dorosłe drzewo! Mural o powierzchni ponad dwustu metrów może być filtrem o mocy małego parku.

Jak to działa?

Składnikiem farb katalitycznych są nanokryształy dwutlenku tytanu, które przyspieszają rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Farba ma wychwytywać zarówno gazy, jak i bakterie, wirusy, grzyby, a nawet nieprzyjemne zapachy. W dodatku pomalowana powierzchnia oczyszcza się sama, nie wymaga częstego mycia.

Przygotowanie muralu będzie kosztować 43 tys. zł. Najpierw konieczne będą drobne naprawy i zagruntowanie elewacji. Później przyjdzie czas na szkicowanie i wypełnianie obrazu kolorem. Ekomural zostanie wykonany farbami StoColor Photosan. Harmonogram prac uzależniony jest od warunków pogodowych.

Mural był tam już w czasach PRL

W budynku przy al. Wyzwolenia 105 po wojnie działała Żydowska Szkoła Podstawowa. Potem mieściło się tam m.in. Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli, Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych oraz Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Już w czasach PRL ściany szczytowe budynku zdobiły murale. Później do jednej z nich „doklejono” nowy obiekt.