Sporo zieleni, wyłączone z ruchu drogowego otoczenie fontanny i dużo miejsc parkingowych – to najważniejsze założenia zwycięskiej pracy w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie pl. Orła Białego. Główną nagrodę w wysokości 30 tys. zł i zaproszenie do prac projektowych otrzymała pracowania Orłowski, Szymański - Architekci Sp. J. ze Szczecina.

Ostatecznie na zorganizowany przez miasto konkurs wpłynęło 13 prac. Zadaniem architektów było nie tylko zaprojektowanie nowego wyglądu pl. Orła Białego, ale też ul. Tkackiej i pokazanie jak zaproponowane zmiany wpłyną na całą okolicę. Najwyżej oceniono koncepcję architektów ze Szczecina z pracowni Orłowski, Szymański - Architekci Sp. J.

- Budzi skojarzenia z ciepłym, włoskim placem – obrazowo opisywał zwycięską pracę Jacek Bułat, przewodniczący sądu konkursowego, architekt z SARP Poznań.

Park Orła Białego

Zwycięska koncepcja zakłada podział pl. Orła Białego na trzy strefy. Od razu rzuca się w oczy zieleń, która zajmują większą część placu. Zniknie parking umiejscowiony dziś niemal na środku.

- Nazwaliśmy tę część Parkiem Orła Białego. Liczymy, że mieszkańcy, w tym młodzież z Akademii Sztuki, będą chętnie odpoczywać w ciepłe dni na trawnikach. Widzimy jak chętnie korzystamy z takiej możliwości na Jasnych Błoniach – opowiadał Marek Orłowski współautor zwycięskiego projektu.

Przestrzeń wystawiennicza

Specjalnie wyeksponowana zostać ma XVIII-wieczna Fontanna Orła Białego. Przestrzeń wokół niej będzie wyłączona z ruchu kołowego. W środkowej części placu zaplanowano kolumnadę. Wskazywać będzie miejsce, w którym kiedyś stała kamienica, dając wyobrażenie jak wówczas wyglądał plac. Według założeń autorów ma być to również przestrzeń ekspozycyjno-wystawiennicza.

- Między kolumnami można np. zawiesić na sznurkach prace studentów Akademii Sztuki – podpowiadał Orłowski.

Miejsc parkingowych wciąż będzie dużo

Dyskusję od razu po prezentacji zwycięskiej pracy wywołała kwestia parkowania. Co prawda zniknie parking wewnątrz placu, ale sporo miejsc postojowych wyznaczono bliżej zabudowy. W efekcie pozostanie ok. 90 miejsc z dostępnych obecnie ok. 100. Nie spodobało się to zwolennikom całkowitego uwolnienia pl. Orła Białego od samochodów.

- Miejsca postojowe nie były priorytetem – odpowiadał im Jarosław Bondar, Architekt Miasta, ale przyznał, że wybrano projekt, który jako jedyny pozwala na zachowanie zbliżonej liczby takich miejsc. – To pewien kompromis. W przyszłości być może uda się zamknąć ruch kołowy na pl. Orła Białego. Miasto planuje budowę wielofunkcyjnego budynku z miejscami parkingowymi w miejscu przychodni przy ul. Staromłyńskiej.

Woonerf na Tkackiej

Zgodnie ze zwycięskim projektem ruch kołowy zachowany będzie również na ul. Tkackiej. Więcej przestrzeni będą mieli jednak dla siebie piesi, a parkowanie zostanie tam wreszcie uporządkowane.

Nagrodzona koncepcja, po ewentualnych drobnych zmianach, ma zostać przeznaczona do realizacji. Pracownia Orłowski, Szymański - Architekci Sp. J. w ramach zamówienia z wolnej ręki przygotuje najpierw koncepcję pokonkursową, a później projekty: wykonawczy i budowlany.

 

Pozostałe nagrodzone prace:

II nagroda (15 tys. zł)

- ARCHAID Pracownia Architektoniczna Jacek Szewczyk ze Szczecina

III nagroda (10 tys. zł)

- DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

3 wyróżnienia (po 5 tys. zł)

- Michał Rudnicki, Aleksandra Krzywańska, Michał Dołbniak, Maja Matuszewska z Warszawy

- SO.D.A. - Studio Dobrej Architektury - Marek Ostrowski ze Szczecina

- Górski Chmielewska Architekci Sp. z o.o., Pracownia Architektury Krajobrazu "Trzy małe drzewka" Natalia Maćków ze Szczecina