„W obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe” – czytamy w piśmie podpisanym przez prezydenta Piotra Krzystka.
8 kwietnia 1993 roku Szczecin zawarł z rosyjskim Murmańskiem umowę o dobrosąsiedzkiej i przyjacielskiej współpracy. Oba miasta, „przywiązując wielką wagę do nawiązania bratnich związków”, zobowiązały się wówczas m.in. do rozwijania współpracy w takich dziedzinach jak: gospodarka i przedsiębiorczość, handel i usługi, służba zdrowia, oświata i nauka, kultura, telekomunikacja, łączność i środki masowego przekazu oraz sport.
„Decyzja mogła być tylko jedna”
Po agresji Rosji na Ukrainę, z różnych stron sceny politycznej, pojawiły się głosy nawołujące do symbolicznego gestu, jakim byłoby wypowiedzenie umowy z Murmańskiem. „W imię solidarności z narodem ukraińskim i jego walką o wolność i niepodległość powinniśmy wykluczyć wszelką współpracę z miastami i instytucjami reprezentującymi Rosję i dyktatora Putina” – pisał radny Przemysław Słowik (z klubu Koalicji Obywatelskiej). „Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy z państwem, którego symbolem stał się bezwzględny terror na niewinnej, bezbronnej ludności cywilnej” – komentował radny Dariusz Matecki (klub Prawa i Sprawiedliwości).
Do tych głosów, przychylił się prezydent Piotr Krzystek. „Decyzja mogła być tylko jedna” – napisał na Facebooku”.
„Utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe”
„W związku z nieuzasadnioną i zbrodniczą agresją Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę informujemy, iż wypowiadamy umowę o nawiązaniu dobrosąsiedzkiej i przyjacielskiej współpracy pomiędzy miastami: Murmańskiem w Federacji Rosyjskiej i Szczecinem w Rzeczypospolitej Polskiej zawartą 8 kwietnia 1993 roku.
W obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe” – czytamy w piśmie, którego adresatem jest Tamara Ivanovna Priamikova, pełniąca obowiązki mera miasta Murmańsk.
Pozostało 13 miast partnerskich
Po wykreśleniu Murmańska, na liście miast partnerskich Szczecina pozostanie 13 punktów: Bari (Włochy), Berlin Friedrichshain-Kreuzberg (Niemcy), Bremerhaven (Niemcy), Dniepr (Ukraina), Esbjerg (Dania), Greifswald (Niemcy), Jinan (Chiny), Kingston upon Hull (Wielka Brytania), Kłajpeda (Litwa), Lubeka (Niemcy), Malmö (Szwecja), Rostock (Niemcy), St. Louis (USA).
Komentarze
1Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.