W Szczecinie funkcjonują głównie trzy sieci dyskontów: Lidl, Biedronka oraz Netto. Wiele wskazuje na to, że wkrótce do handlowej „trójcy” będzie próbowała dołączyć kolejna, która w innych miastach w Polsce obecna jest od lat. Ekspansję na Pomorzu Zachodnim planuje niemiecki ALDI. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, sieć poszukuje w Szczecinie lokalizacji pod nowe markety oraz rekrutuje specjalistów ds. ekspansji. Informację tę potwierdza Dominika Juszczyk, menadżer ds. komunikacji ALDI Polska.


ALDI powstanie w Szczecinie, ale sieć nie zdradza jeszcze gdzie

ALDI to międzynarodowa sieć dyskontów, posiadająca w Polsce 166 sklepów i zatrudniająca niemal 3500 pracowników. Sieć rozwija się dynamicznie, ale w Szczecinie była dotychczas nieobecna. To może się zmienić już w najbliższych miesiącach.

– Mamy ambitne plany rozwoju sieci na najbliższe lata, w ramach których planujemy otworzyć kilkadziesiąt sklepów ALDI w województwie zachodniopomorskim. Lokalizacja to bardzo ważny czynnik wyboru sklepu na codzienne zakupy. Niezmiennie w ich doborze kierujemy się precyzyjnie dobranymi cechami ze szczególną dbałością o komfort i doświadczenia zakupowe naszych klientów. Dotychczas ALDI szukało działek lub nieruchomości w miastach południowej, centralnej i zachodniej Polski – mówi Dominika Juszczyk, menadżer ds. komunikacji ALDI Polska.

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że ALDI chce w ciągu trzech lat uruchomić przynajmniej kilka nowych sklepów w Szczecinie i w okolicach naszego miasta. Obecnie sieć poszukuje ekspertów ds. ekspansji. Dominika Juszczyk w rozmowie z nami potwierdza, że sieć ma już wytypowane miejsca, w których sklepy mogłyby powstać, ale jeszcze za wcześnie, by mówić o tym oficjalnie.

– Sieć aktywnie poszukuje gruntów lub nieruchomości na terenie Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. Mamy wytypowanych kilka potencjalnych lokalizacji, ale na tym etapie przygotowania projektów nie możemy ich ujawnić – dodaje.

Netto będzie musiało się pozbyć kilku lokalizacji po Tesco w Szczecinie? Często sklepy są zlokalizowane bardzo blisko siebie

Obraz handlu w Szczecinie w najbliższych latach może się diametralnie zmienić. Na obrzeżach miasta powstaje coraz więcej placówek sieci Dino. Pod dużym znakiem zapytania stoi także przyszłość terenu po Tesco na Pomorzanach. Sklep wielkopowierzchniowy jeszcze tam działa, ale co jakiś czas pojawiają się pogłoski, że terenem zainteresowani są deweloperzy lub inne sieci handlowe. Przejęcie przez Netto Polska lokalizacji po marketach wycofującej się z naszego kraju sieci Tesco może wiązać się z tym, że kilka sklepów zmieni swojego właściciela. Netto czeka na decyzję UOKiK, ale wiele wskazuje na to, że nawet gdy decyzja będzie pozytywna, to sieć będzie musiała pozbyć się kilku lokalizacji, np. tych, gdzie sklepy występują obok siebie. W Szczecinie są dwie takie sytuacje – mowa o Galerii Północ, gdzie Netto mieści się praktycznie naprzeciwko oraz ul. Duńskiej.

Ponadto w okolicach ronda Hakena powstaje zupełnie nowy Kaufland. Lokalizację po sklepie Piotr i Paweł przy ul. Łukasińskiego przejął sklep Eko Wyspa, a w galerii Nowy Turzyn Piotra i Pawła zastąpił największy w Szczecinie sklep sieci Lewiatan, który został otwarty późną jesienią. Dodajmy, że w innych miastach w miejscu sklepów Piotr i Paweł powstają zwykle placówki sieci SPAR, która w Szczecinie jest nieobecna. Przy ul. Śląskiej powstanie nowe Netto. Sieci handlowe przyglądają się również lokalizacjom na północy Szczecina.