Bezpłatne bilety komunikacji miejskiej miały być od przyszłego roku zachętą do zostawiania samochodów na parkingu Park&Ride przy ul. Hangarowej. Radni nie zgodzili się jednak na wprowadzenie takich przywilejów.

Projekt uchwały był wynikiem prac Komisji Rewizyjnej, która sprawdzała zasadność budowy parkingu właśnie w tym miejscu. Kosztował on 7 mln zł, a przez większość czasu świeci pustkami. Parkujący tam kierowcy i ich pasażerowie (maksymalnie 4 osoby) pobieraliby darmowe bilety uprawniające do przejazdów komunikacją miejską do czasu pozostawienia samochodu przy ul. Hangarowej.

Większości radnych nie spodobał się jednak ten projekt. Pytali, ile kosztować będzie infrastruktura potrzebna do weryfikowania parkujących i ich prawa do darmowych biletów. Zarzutów było zresztą dużo więcej.

- Projekt uchwały jest głęboko niesprawiedliwy wobec osób zostawiających samochody w innych miejscach, przesiadających się do komunikacji miejskiej przy Jaśminowej, na Kwiatowej czy Głębokim – podkreślał Marek Duklanowski, radny klubu PiS.

Paweł Bartnik (Platforma Obywatelska) pytał, podając przykład swojej współpracowniczki, dlaczego poszkodowane mają być osoby, które nie posiadają samochodu lub nie chcą z niego korzystać dojeżdżając do pracy z prawobrzeża.

- Pamiętajmy w dyskusji również o takich osobach. Żebyśmy nie utonęli w absurdzie – mówił radny Bartnik.

Pomysłu darmowych biletów dla kierowców najbardziej bronił Henryk Jerzyk (Sojusz Lewicy Demokratycznej), przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

- Parking istnieje, miliony zostały wydane, musimy teraz starać się żeby był wykorzystywany. Jeśli dzięki darmowym biletom miałoby być w centrum o 300 samochodów mniej, to byłby to już sukces. Żadnych strat finansowanych miasto nie poniesienie, bo te osoby i tak w tej chwili nie jeżdżą komunikacją miejską – argumentował.

Przeciwna była jednak również większość radnych prezydenckiego klubu Bezpartyjnych.

- Ten projekt uchwały jest efektem prac komisji rewizyjnej. Trudno się nie zgodzić z głosami za i przeciw. To nie jest rozwiązanie, które ma same plusy. Jest próbą zwiększania aktywności na parkingu i zmniejszenia liczby samochodów wjeżdżających to centrum. Zgadzam się, że szereg argumentów przytoczonych podczas dyskusji pokazuje słabość tego projektu uchwały – przyznawał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Za wprowadzeniem darmowych biletów dla kierowców parkujących przy ul. Hangarowej zagłosowało tylko 5 radnych (z różnych klubów). 10 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Projekt uchwały został odrzucony.