Wszystkie te budynki są mocno zaniedbane i zniszczone. Większość to mieszkalne pustostany lub niewykorzystywane budynki użytkowe. Ale w 12 z nich wciąż jeszcze są lokatorzy, którym gmina będzie musiała przyznać inne mieszkania.

Dokładną listę wszystkich budynków, które miasto chce wyburzyć w latach 2020-23 poznaliśmy w odpowiedzi na interpelacje radnego Dariusza Mateckiego z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Na liście do wyburzenia jest 48 budynków mieszkalnych. W zdecydowanej większości to przedwojenne kamienice, które przez lata nie doczekały się generalnego remontu i dziś są w fatalnym stanie. Duża część z nich znajduje się na północy Szczecina.

Mieszkańcy dostaną lokale zamienne

Do rozbiórki wytypowano 12 budynków, w których wciąż mieszkają lokatorzy. To nieruchomości przy: ul. Światowida 36, 36A (20 osób), ul. Nad Odrą 5 (19 osób), Chmielewskiego 17A front (18 osób), Małopolska 60 oficyna (11 osób), ul. Nad Odrą 117 (11 osób), Gierczak 53 (9 osób). ul. Nad Odrą 6 (8 osób), ul. Nad Odrą 7 (5 osób), ul. Skwarna (4 osoby), ul. Nad Odrą 46 (3 osoby), ul. Inwalidzka 57 (3 osoby) i ul. Braniborska 38 (2 osoby).

”Mieszkańcom budynków przeznaczonych do rozbiórki składane są oferty lokali zamiennych, przy czym przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym” - tłumaczyła Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację.

Pięć w gminnej ewidencji zabytków

Wśród wyburzanych budynków można znaleźć 5 wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Najstarsza jest prawdopodobnie kamienica przy ul. Gierczak 53 w Dąbiu (II poł. XIX wieku). Przed 1919 r. powstały budynki przy ul. Składowej 2 na Kępie Parnickiej i Gryfińskiej 10 w Dąbiu. W ewidencji są też budynki przy ul. Lipowej 23a na Gocławiu i Braniborskiej 38 na Gumieńcach.

Do wyburzenia nadaje się również m.in. pusta kamienica przy ul. Jana Kazimierza 15 na Grabowie z charakterystyczną płaskorzeźbą nad drzwiami z wyeksponowanym rokiem budowy - 1899. W tym przypadku miasto zamierza jednak sprzedać nieruchomość. Rozbiórka lub ewentualnie bardzo kosztowny remont będzie wtedy już udziałem nowego właściciela.