Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami portalu wSzczecinie.pl, Zbigniew Bogucki, dotychczasowy radny sejmiku z ramienia PiS, został nowym wojewodą zachodniopomorskim. Pierwsze nieoficjalne informacje o zmianie na stanowisku pojawiły się… już w sierpniu, ale ze względu na eskalację pandemii koronawirusa Tomasz Hinc musiał pełnić swoje obowiązki dłużej. Bogucki otrzymał oficjalne powołanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tomasz Hinc od grudnia ma być prezesem Grupy Azoty.

 

Nowy wojewoda pracę rozpocznie w najbliższy poniedziałek, 30 listopada.

– Dziękuję Panu Premierowi za zaufanie, którym zostałem obdarzony. To dla mnie honor i godność – podkreślił Zbigniew Bogucki, cytowany w oficjalnym komunikacie przesłanym przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. – Jednocześnie czuję olbrzymią odpowiedzialność, która od poniedziałku będzie na mnie spoczywać za losy 1,7 mln mieszkańców naszego województwa w tym szczególnie trudnym czasie walki, którą wszyscy toczymy z pandemią. Obejmując urząd wojewody zachodniopomorskiego wiem, że stanowiska oraz funkcje przemijają, a powierzone są nam, by dbać o dobro Rzeczypospolitej i jej mieszkańców, w tym wypadku szczególnie Pomorza Zachodniego. To będzie dla mnie najwyższym nakazem.

Zbigniew Bogucki jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Szczecińskim. Z zawodu jest adwokatem. Pracował m.in. w zachodniopomorskim oddziale wojewódzkim NFZ. Do 2012 r. działał jako prokurator, później założył własną kancelarię adwokacką. Do momentu objęcia funkcji wojewody był również radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. To jeden z aktywniejszych radnych PiS ostatniej kadencji samorządu.

Zbigniew Bogucki zastąpił na stanowisku wojewody Tomasza Hinca, który obowiązki pełnił od 5 marca 2018 r.

Powołanie nowego wojewody oznacza, że dojdzie do zmiany w sejmiku zachodniopomorskim. Do polityki, po dwóch latach nieobecności, powrócia Rafał Niburski, który o zaledwie kilkaset głosów przegrał batalię o mandat w roku 2018. Z naszych informacji wynika, że Niburski przyjmie mandat radnego.