Wypisywanie zaproszeń ślubnych może być łatwym i przyjemnym zadaniem – wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku istotnych zasadach. Jak zrobić to w taki sposób, aby uniknąć wszelkich faux-pas? Tego dowiesz się z naszego przewodnika.

Wiele modeli zaproszeń zawiera w sobie gotowe życzenia. To wygodne rozwiązanie, które nie wymaga kreatywności i poszukiwania inspirujących cytatów – nie każda para ma przecież na to ochotę. Tanie zaproszenia ślubne czy te z wyższej półki cenowej - każde można spersonalizować według swoich wytycznych. Formułki zawarte w takich zaproszeniach bywają naprawdę oryginalne, choć zdarzają się również lakoniczne formuły, które umożliwiają klarowne przekazanie informacji. To przecież taki właśnie jest główny cel zaproszeń – poinformowanie gości o szczegółach dotyczących uroczystości. W jaki sposób to zrobić? To już zależy od preferencji przyszłych nowożeńców!


Zaproszenia ślubne kwiatowe

Jak wypisać zaproszenia ślubne dla gości?

Wypisując zaproszenia ślubne, należy pamiętać przede wszystkim o właściwej odmianie nazwisk, co bywa dość kłopotliwe ze względu na specyfikę języka polskiego. Na szczęście, trzymając się kilku prostych zasad, możesz uniknąć faux-pas. W przypadku nazwisk męskich sprawa jest ułatwiona – końcówki fleksyjne dodaje się w każdym przypadku. Damskie nazwiska również z zasady się odmienia. O tym, jak robić to właściwie, celnie pisze marka ślubna artMA, która oferuje m.in. zaproszenia ślubne:

- Co zrobić w przypadku nazwisk przymiotnikowych? Tu należy zwrócić uwagę na końcówkę w formie bez odmiany. Jeśli jest ona męska (jak na przykład Ewa Chudy), nie należy jej odmieniać w przypadku kobiecych nazwisk. Jeśli żeńska (Ewa Chuda), odmiana jest wymagana.

Natomiast już w przypadku nazwiska Nowak, Wójcik czy Kowalczyk, czy innych podobnych, należy zrezygnować z odmiany. Na zaproszeniu ślubnym powinno się więc użyć niedeklinowanej formy – niezależnie od przypadku, przez który odmieniamy imię.

Zapraszając gościa z osobą towarzyszącą, nie będzie nietaktem niewymienienie jej z nazwiska. W wielu przypadkach para młoda nie ma pewności, kto pojawi się na ceremonii wraz z gościem. Należy jednak sprawdzić personalia osoby towarzyszącej przed samym ślubem, aby móc umieścić winietkę z jej imieniem i nazwiskiem przy danym miejscu przy stole.

Jak wypisywać zaproszenia dla rodziców?

Pary młode często zastanawiają się, czy należy w ogóle wręczyć zaproszenie ślubne rodzicom. Nie jest to obowiązkowe – zwłaszcza jeśli aktywnie uczestniczą oni w organizacji uroczystości. Wręczenie zaproszenia rodzicom może być jednak pięknym gestem, a nie zwykłą formalnością. Zaproszenie to przecież wspaniała pamiątka.

Przygotowując zaproszenie dla rodziców, nie należy oczywiście wypisywać ich po imieniu i nazwisku, jak każdego innego gościa – to niezbyt personalne rozwiązanie. Zamiast tego, warto zdecydować się na formę „Drodzy rodzice” lub „Kochani rodzice”. Świetnym pomysłem będzie połączenie zaproszenia z podziękowaniami za dotychczasowe wsparcie w przygotowaniach. Możesz w tym celu wybrać specjalne zaproszenia dla rodziców oprawione w ramkę czy w większym formacie. Podziękować rodzicom można również podczas samej uroczystości, wykorzystując do tego celu symboliczny podarunek, jak na przykład statuetkę czy butelkę dobrego alkoholu w grawerowanym opakowaniu z podziękowaniami.

Jak wypisać zaproszenia dla świadków?

W przypadku świadków również warto zdecydować się na nieoficjalną formę – zazwyczaj są nimi przecież najbliższe nam osoby. Świetnym pomysłem będzie zrobienie im niespodzianki i zaproponowanie „świadkowania” za pośrednictwem zaproszenia. Złożenie propozycji właśnie w ten sposób z pewnością będzie oryginalne! Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie zdrapek „czy będziesz moim świadkiem”.