Inwestor, firma J.W. Construction, zapowiada przyspieszenie prac nad wieżowcem Hanza Tower, który powstaje przy al. Wyzwolenia, tuż przy hotelu Dana. Usprawnić prace ma najnowocześniejsza pompa do betonu.

W listopadzie 2018 r. rozwiązano umowę z generalnym wykonawcą budynku – firmą Eiffage. J.W. Construction twierdzi, że od tamtego czasu prace budowlane znacznie przyspieszyły. Realizowane są teraz głównie przez szczecińskie firmy pod bezpośrednim nadzorem kadry inwestora. Prace dotarły na razie do 13. kondygnacji z planowanych 27 (plus są jeszcze 3 podziemne).

Roboty usprawniło ściągnięcie najnowocześniej pompy do betonu Schwing America. Na budowach w Polsce dostępne są tylko dwie pompy takiej klasy.

- Osoby zajmujące się profesjonalnie budownictwem wiedzą, że przy budowie tak nowoczesnych i wysokich budynków jakim jest Hanza Tower, problemem jest dostarczanie na czas i bez przeszkód betonu na najwyższe kondygnacje. Przy niższych budynkach, beton podawany jest z poziomu ulicy. Przy budynkach wysokich jest to utrudnione i czasochłonne. Zainstalowanie urządzenia zwanego potocznie „pająkiem” na wysokości 10. kondygnacji i hydrauliczne podnoszenie go wraz ze kolejnymi kondygnacjami pozwala realizować prace trzy razy szybciej niż w podejściu tradycyjnym. Liczymy, że zaprzężenie do prac tego nowoczesnego i wydajnego narzędzia znacząco przyspieszy działania. Co pozwoli oddać mieszkania co najmniej zgodnie z obowiązującym terminem – ocenia Grzegorz Kawecki, Dyrektor Realizacji w J.W. Construction Holding S.A.

Hanza Tower ma być gotowa w czerwcu 2020 r. Znajdzie się w niej prawie 500 apartamentów, biur i lokali. Roczne opóźnienie, o którym poinformowano jesienią 2018 r. na razie nie wzrosło. Budowę wieży rozpoczęto już w 2011 r., ale prace wstrzymano po wykonaniu kondygnacji podziemnych, a robotnicy wrócili na plac budowy dopiero w marcu 2017 r.