Radni na wtorkowej sesji zgodzili się obniżyć opłaty za ogródki gastronomiczne aż o 90 proc. Dodatkowo, w niektórych miejscach, będzie możliwość ustawiania stolików na jezdni, co wiązać się będzie ze zmianą organizacji ruchu samochodowego.

Wszystko po to, aby ogródki mogły być większe. W ten sposób poszkodowani w wyniku pandemii właściciele restauracji i kawiarni będą mogli w bezpiecznych warunkach prowadzić działalność i nieco odrobić straty poniesione przez ostatnie tygodnie.

Opłata za ogródki zajmujące chodniki zostanie obniżona do końca września o 90%. Będzie też możliwość, za niewielką opłatą, zajęcia pasa ruchu drogowego w miejscach, w któych będzie to możliwe. W dyskusji publicznej mówiło się np. o fragmencie al. Jana Pawła II, między pl. Grunwaldzkim a pl. Lotników. Wiązać się to będzie z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie. Wejdzie w życie z dniem publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Wojewoda ma na to 30 dni.

Szczecińscy radni przegłosowali te zmiany we wtorek, a w środę luzowanie obostrzeń dotyczących restauracji ogłosił rząd. Od soboty 30 maja zniesione będą limity osób.