W trakcie renowacji Pałacu pod Globusem w jednym z pomieszczeń robotnicy odnaleźli nietypowy kaloryfer, który posiada funkcję... podgrzewania jedzenia.

Zespół wykonujący remont w Akademii Sztuki z miejsca zaczął żartować z tego nietypowego przedmiotu, mówiąc, że to pierwsza mikrofalówka, albo jej prototyp. W swych żartach nie odbiegali zbytnio od prawdy, urządzenie to bowiem niegdyś pełniło funkcję swoistego podgrzewacza jedzenia.

Prawdopodobnie pochodzący z lat 20 – 30 XX wieku podgrzewacz to tzw. dochówka, która kiedyś funkcjonowała w piecach kaflowych. Dochówka to rodzaj schowka w piecu, który służył do przechowywania dań, by te pozostawały ciepłe. Kaloryfer odnaleziony w Akademii Sztuki jest jednym z rzadko spotykanych okazów urządzenia z takim właśnie schowkiem.

I tak jak dziś do podgrzania naszych posiłków używamy mikrofalówki, tak niegdyś dochówki były wykorzystywane do tego, by to ciepło pokarmu utrzymać jak najdłużej. Nietypowy i oryginalny grzejnik zostanie zachowany i wciąż będzie służył – tym razem studentom akademii sztuki.