Poród to dla każdej kobiety jeden z najważniejszych, ale jednocześnie najbardziej stresujących dni w życiu. Przygotowanie do niego trwa dziewięć miesięcy, a w międzyczasie przyszła mama ma prawo być targana różnego rodzaju lękami i wątpliwościami, dlatego tak ważny jest wybór dobrej szkoły rodzenia. Położne pomogą przygotować się zarówno do wizyty w szpitalu, jak i do pierwszych tygodni życia dziecka. – Dajemy przyszłym mamom pewność siebie – mówi Katarzyna Misiuk z przychodni Balticmed prowadzącej szkolę rodzenia w Szczecinie.

„Jesteśmy szkołą rodzenia otwartą na rozmowy i opowiadanie o doświadczeniach. Przełamujemy stereotypy i lęki”

Co pacjentki najbardziej cenią sobie w szkołach rodzenia? Indywidualne podejście, profesjonalną opiekę oraz możliwość konsultacji i rozmowy rozwiewające wszelkie wątpliwości, które – co oczywiste – mogą pojawić się w głowie młodej mamy. Dodawanie pewności siebie i profesjonalne przygotowanie do jednego z najważniejszych dni w życiu stawia sobie za cel Szkoła Rodzenia Balticmed:

– Program zajęć dostosowany jest tematyką do oczekiwań i sugestii mam. Rozmawiamy o tym, jak przygotować się do szpitala, jakie mamy oddziały ginekologiczno- położnicze w Szczecinie i w okolicach, wszystko, jeżeli chodzi o tematykę okołoporodową. Następnie zajmujemy się sprawami związanymi z obecnością dziecka w domu. Mówimy o kąpielach, opiece nad malutkim dzieckiem, jego reakcjach. Omawiamy zagadnienia medyczne z jakimi mogą spotkać się młode mamy. Spokojna mama to spokojne dziecko, stąd też pojawiają się zagadnienia psychologiczne – mówi Katarzyna Misiuk, położna środowiskowo-rodzinna w przychodniach Balticmed w Szczecinie. Zajęcia w szkole rodzenia odbywają się od 21. tygodnia ciąży do porodu, średnio dwa razy w tygodniu. – Dobra szkoła rodzenia musi być przyjazna, pacjentka nie może czuć się skrępowana obecnością wykładowcy. Jesteśmy szkołą rodzenia otwartą na rozmowy, opowiadanie o doświadczeniach i przełamywanie pewnych lęków – dodaje.

Jak trafić do dobrej szkoły rodzenia? „Wystarczy wybrać położną, która pracuje w Balticmed”

Szkoła Rodzenia Balticmed znajduje się w Szczecinie przy ul. Lewandowskiego 36. Dogodne położenie w centrum miasta wybrano po to, by przyszłym mamom było wygodnie dotrzeć do swojej szkoły rodzenia. Dodatkowym plusem jest lokalizacja samych przychodni Balticmed. Placówki ulokowane są na Warszewie, Gumieńcach, na Prawobrzeżu, w Policach ale też w takich miejscowościach jak Czaplinek, Kalisz Pomorski, Przybiernów i Stepnica. Przychodnie Balticmed wyróżniają się dostęnością do pediatrów, w każdej lokalizacji. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zapewnić także opiekę lekarską od pierwszych dni życia dziecka.

– Można do nas trafić, kontaktując się telefonicznie ( tel. 727 68 68 68 ), poprzez Internet lub zapisując się w każdej przychodni Balticmed. Pacjentka, jeżeli chce się zapisać na zajęcia, to musi złożyć deklarację wyboru położnej, która pracuje w przychodni Balticmed. Wiele pacjentek przyjeżdża do nas spoza Szczecina, mają swoich lekarzy gdzieś indziej, ale położną wybierają u nas i wtedy zajęcia w szkołach rodzenia są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W każdej grupie jest osiem par, więc miejsc nie jest za dużo, ale na tę chwilę nie ma jeszcze kolejek, więc serdecznie zapraszamy – mówi Katarzyna Misiuk, położna środowiskowo-rodzinna w przychodniach Balticmed w Szczecinie. Jak mówi Katarzyna Misiuk, w szkołach rodzenia idealnie odnajdują się… panowie. Robią notatki, zadają dużo pytań i są bardzo zaangażowani we wspieranie mam w czasie ciąży i już po porodzie: – Widzę dużą zmianę, bo panowie są aktywnymi tatusiami np. podczas pielęgnacji noworodków. Wstają, przewijają, chodzą na spacery, zajmują się logistyką. Naprawdę szóstka z plusem. Szkoła rodzenia jest nie tylko dla pań, ale i dla panów – mówi Katarzyna Misiuk.

Na jesień przychodnia Balticmed planuje przeprowadzanie dla rodziców warsztatów, podczas których mowa będzie m.in. o diecie dla mam karmiących, aktywności fizycznej w trakcie ciąży, o ząbkowaniu, chorobach wieku dziecięcego czy o szczepieniach. Każda z przyszłych mam na pewno znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji: https://balticmed.pl/szkola-rodzenia/