Podczas wtorkowej sesji miejscy radni nie zgodzili się na wystawienie na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej dwoma kamienicami przy ul. Niemierzyńskiej 3 i 4.

Oba budynki są w bardzo złym stanie technicznym. Od lat nie doczekały się gruntownego remontu. Dawni mieszkańcy zostali z nich wysiedleni. To bardzo atrakcyjny teren inwestycyjny, położony blisko centrum, dobrze skomunikowany z resztą miasta.

Zamieszanie dotyczące przyszłości tych kamienic trwa już od pewnego czasu. Są one wpisane są do gminnej ewidencji zabytków, ale jeszcze niedawno miasto informowało, że obie zostaną wyburzone. Ostatecznie zdecydowano, że inwestor, który kupi ten teren będzie mógł rozebrać wyższą kamienicę (Niemierzyńska 4, róg Barnima), a niższa (Niemierzyńska 3) będzie musiała zostać wyremontowana zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Radni nie zgodzili się jednak na wystawienie tych nieruchomości na sprzedaż. Małgorzata Jacyna-Witt (niezrzeszona) argumentowała, że kamienice celowo doprowadzono do takiego stanu, by później móc sprzedać ten teren. Jej wniosek o zdjęcie projektu z wtorkowej sesji Rady Miasta nie przeszedł, ale ostatecznie radni i tak zagłosowali przeciw sprzedaży. Projekt został odrzucony głosami klubu radnych PiS i niezrzeszonych.

Na Niebuszewie i tak w najbliższym czasie zostanie wyburzonych kilka kamienic. W najbliższej okolicy przetrwa budynek przy ul. Niemierzyńskiej 2, który niedawno został odnowiony. Zburzona zostanie natomiast kamienica stojąca naprzeciwko (Niemierzyńska 31) oraz poniemieckie czynszówki przy ul. Krasińskiego 95-97. Plany ich rozbiórki to rezultat zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, według którego te tereny mają być przeznaczone pod drogi publiczne. Zaniedbane, nieremontowane XIX-wieczne kamienice są w bardzo złym stanie. Więcej w naszym artykule: "W tym roku ruszy rozbiórka XIX-wiecznych kamienic na Niebuszewie".