Trwa procedura wyboru wykonawcy budowy aquaparku na Gontynce. Wiadomo już, że oferent, który zaproponował najniższą cenę – konsorcjum firm Alstal z Jacewa (349 mln zł) – złożył kompletną dokumentację, spełniającą warunki udziału w postępowaniu. Zanim miejska spółka Fabryka Wody będzie mogła z nim podpisać umowę, najpierw musi zagwarantować finansowanie budowy. Na ten cel zamierza wziąć kredyt.

Najniższa oferta potencjalnego wykonawcy o 37 mln zł przekracza budżet tego zamówienia, ustalony na poziomie 312 mln zł. Przypomnijmy jednak, że miejscy urzędnicy wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecina dużo wyższą kwotę na budowę Fabryki Wody – 396 mln zł (obejmuje ona nie tylko koszty budowy, ale też np. koszt prac projektowych). Powiększenie środków dla wykonawcy prac budowlanych może się więc odbyć bez korekty w dokumentach finansowych.

Czy miasto dołoży brakujące pieniądze?

Coraz więcej wskazuje, że tak się właśnie stanie i miasto zwiększy budżet na wykonanie tej inwestycji. Świadczy o tym informacja przesłana w piątek przez magistrat. Spółka Fabryka Wody właśnie wysłała zapytania do kilku instytucji bankowych w sprawie przyznania kredytu na sfinansowanie budowy aquaparku. Gmina chce go spłacać do 2041 r.

- Po wpłynięciu ofert i pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu, będzie można rozstrzygnąć przetarg i formalnie wybrać wykonawcę – tłumaczy Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

Atrakcje parku wodnego

Fabryka Wody ma być połączeniem nowoczesnego aquaparku z edukatorium. Największymi atrakcjami będą baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, basen sportowy, strefa wellness i kilkanaście saun tworzących jedno z największych w Polsce saunariów. Baseny rekreacyjne z plażą zaplanowano też pod gołym niebem. Dopełnieniem oferty rekreacyjnej będzie strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. W części edukacyjnej przewidziano przestrzeń ekspozycyjną i laboratoria, w których przeprowadzane będą eksperymenty naukowe związane z wodą.

Po wybraniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy, budowa aquaparku potrwa 2,5 roku.