Już w ten weekend w Szczecinie zawitają żaglowce, które upiększą widok na Odrę. Będzie też wesołe miasteczko, festiwal Akustyczeń i Jarmark pod Żaglami, a to nadal tylko część atrakcji, która czeka na mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

Przed nami trzy dni pełne dobrej zabawy i ciekawych atrakcji. Dwa brzegi Odry wypełnią się stoiskami, muzycznymi scenami, strefami animacji, gastronomii i rozrywki. Program Żagli pęka w szwach!

Jednostki z różnych części Europy

To one stanowią centrum całej imprezy. Dumnie prezentujące się żaglowce zacumują przy Wałach Chrobrego, nadając szczecińskiemu krajobrazowi iście morskiego charakteru. Do Szczecina wpłyną m.in. Fryderyk Chopin, Generał Zaruski, Atyla (Hiszpania), Shtandart (Rosja), Brabander (Litwa), a także Dar Młodzieży (Polska), największa z oczekiwanych jednostek.. I to właśnie na hiszpańskiej jednostce zostanie zorganizowany wyjątkowy koncert gitarowy Krzysztofa Meisingera i orkiestry barokowej „Poland baROCK”, której Meisinger jest założycielem, liderem i kierownikiem artystycznym. Poland baROCK to zespół, w którym młoda energia spotyka się z otwartymi umysłami i światem muzycznej fantazji. Poland baROCK to także nowy nurt instrumentacji – to prawdopodobnie pierwszy w historii muzyki projekt łączący orkiestrę barokową z nowoczesną gitarą klasyczną.

Strefa dziecięca przy pomniku Mickiewicza

Tutaj pojawią się animacje, koncerty, spektakle interaktywne, warsztaty taneczne, warsztaty, aktywności sportowe, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER”. Organizatorzy gwarantują, że żaden maluch nie będzie się nudził!

W piątek w muzyczny nastrój wprowadzi Blocco Pomerania. Taneczne warsztaty dla najmłodszych będą przeplatały się z interaktywnymi zabawami i spektaklem „Wędrujący Uśmiech”.

W sobotę będzie można spotkać dzieci i młodzież ze szczecińskich placówek, które zaprezentują swoje talenty. Ze swoim koncertem pojawi się orkiestra dęta DK 13 Muz „Szczecińska 13”, a Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” przeprowadzi warsztaty pełne folkloru. Tych, którzy będą chcieli posłuchać innych nut, czeka nauka gry na brazylijskich bębnach.

W niedzielę razem z Pałacem Młodzieży i Domem Kultury „Skolwin” będzie można pisać listy w butelce, budować statki z patyczków, malować morskie krajobrazy czy przygotować własne akwarium. Ponadto przez wszystkie dni dostępne będą wielkoformatowe malowanki oraz familijna strefa sportu.

Wodne atrakcje na Łasztowni w ramach projektu „Czysta Odra w Szczecinie”

Animacje, interaktywne zabawy, strefa relaksu oraz przeczące prawom fizyki eksponaty – znajdą się atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych.

W ramach interaktywnego placu zabaw, dzieci będą mogło korzystać z 10 urządzeń, które uczą i bawią jednocześnie, m.in. hydrauliczna piaskownica, wodna katapulta, czy łowisko, Czas najmłodszym umilą również animatorzy przebrani w stroje piratów oraz marynarzy, którzy przygotowali grę tematyczną z zagadnieniami dotyczącymi wody.

Sporą ciekawostką dla odwiedzających, będą z całą pewnością eksponaty, których prawa fizyki się nie trzymają. Dwumetrowej wysokości kran, z płynącą w obiegu zamkniętym wodą, która płynie z... to będzie zagadka do rozwiązania przez zwiedzających. Pojawia się też spadające do góry krople – to zasługa odpowiedniego oświetlenia!

Odwiedzając namiot Fabryki Wody na Łasztowni, przy okazji będzie można wziąć udział w konkursie. Wystarczy przynieść ze sobą stare zdjęcie z Gontynki. Każdy uczestnik konkursu w zamian za dostarczone zdjęcie, otrzyma voucher uprawniający do wstępu na strefę basenu rekreacyjnego Fabryki Wody.

Do wodnej strefy zapraszają Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie promujący projekt „Czysta Odra w Szczecinie” oraz Fabryka Wody.

Wesołe miasteczko z największym w Polsce diabelskim młynem

Nie jedno, a dwa kolorowe wesołe miasteczka, zlokalizowane po dwóch stronach Odry, zawitają w Szczecinie podczas imprezy Żagle 2021.

Holiday Park ma coś dla każdego miłośnika adrenaliny. W otoczeniu Dźwigozaurów, z widokiem na niesamowity Szczecin, można już od początku lipca korzystać wielu atrakcji. Wheel Of Szczecin – największe koło widokowe w Polsce, którego wagoniki wznoszą się na wysokość 60 m – to idealne miejsce do robienia fantastycznych fotografii, Inną atrakcją dla spragnionych wysokości jest wyższa o 20 metrów karuzela łańcuchowa. To propozycja dla wszystkich, którzy mają w sobie dziecięce marzenia o huśtawce pozwalającej się wznieść ponad chmury.

Prawdopodobnie największą dawkę adrenaliny wyzwoli 55 metrowe śmigło Vmaxx – tutaj mocne wrażenia gwarantuje połączenie prędkości i wysokości.

Jarmark pod Żaglami

To nieodzowny element większych imprez plenerowych w Szczecinie. Na stoiskach odwiedzający znajdą m.in. pamiątki marynistyczne, oryginalne wyroby. Ponadto pojawią się także wystawcy z odzieżą, gadżetami, ofertami turystycznymi czy zabawkami. To także miejsce, gdzie króluje rękodzieło: w wyjątkowej Alei Artystów twórcy będą mieli okazję zaprezentować swoje prace i talenty.

Żagle na sportowo

Żagle 2021 są doskonałą okazją do zorganizowania grupowej przebieżki typu fun run. W ramach „Biegu pod Żaglami” będzie można pokonać pięciokilometrową trasę, przebiegając obok wyjątkowych gości, którzy będą cumować przy naszych nabrzeżach.

Bieg wystartuje z Nabrzeża Pasażerskiego i będzie obejmował dwa brzegi Odry. Zawodnicy pokonają most pontonowy i powrócą na teren dawnego Dworca Morskiego, aby otrzymać pamiątkowy medal. „Bieg pod Żaglami” to nieformalne zawody, w których nie będzie pomiaru czasu, a trasa nie będzie miała atestu. To wydarzenie organizowane dla dobrej zabawy i polepszenia samopoczucia.

Mile widziane kreatywne podejście do tematu! Na tych najbardziej pomysłowych biegaczy, którzy zamienią profesjonalne ubrania na zabawne i kolorowe stroje nawiązujące do marynistyki, czekają nagrody. Zapisy na bieg za pośrednictwem strony: https://www.protiming24.pl/startmeta/100047be/

Coś na ząb w Strefie Food Trucków

Przy tylu atrakcjach każdy może zgłodnieć. Na pomoc przyjdą smaczne przekąski czy sycące dania z różnych kuchni świata serwowane w Strefie Food Trucków. W restauracjach na kółkach będzie można spróbować dań inspirowanych smakami i kulturami różnych regionów, krajów i kontynentów. W ofercie znajdą się także tradycyjne polskie potrawy, które dla zagranicznych żeglarzy i turystów okazać się mogą całkiem egzotyczną propozycją.

Strefa Food Truck to również miejsce odpoczynku, w którym – poza różnorodnym jedzeniem – goście znajdą miejsca siedzące, zimne napoje oraz dobrą muzykę.

Piwo kraftowe

Oferta skierowana do dorosłych, którzy będą mieli okazję spróbować rzemieślniczych browarów z całej Polski, m.in. z województwa lubuskiego czy wielkopolskiego. Do specjalnej strefy Craft Beer urządzonej w portowym klimacie zaproszeni się wszyscy smakosze chmielowych trunków, gdzie znajdą mnóstwo rodzajów piwa do wyboru – złocisty lager, ciemny pszeniczniak, charakterny porter, a może bezalkoholowe IPA i wiele innych – odpoczynek oraz muzykę.

Szantowe dźwięki

Kojarzą się z morskimi opowieściami starych marynarzy i idealnie wpisują się w charakter imprezy. Scena szantowa będzie także grała na Wałach Chrobrego, tuż przy pomniku Centaura.

Czeka nas aż 18 koncertów! Nie zabraknie klasyków polskiej szanty, takich jak Ryczące 20, EKT Gdynia czy Perły i Łotry. Wieczorną atmosferę rozgrzeją Kraków Street Band i Bubliczki. Pojawi się również szczeciński Dair oraz zespół prezentujący łemkowskie brzemienia Serencza.

Akustyczeń i moc muzycznych doznań

Na Wyspie Grodzkiej gościć będzie szczecińskich muzyków, na scenie pojawią się m.in. Olga Adamska, Sklep z Ptasimi Piórami, Clair and Lilii, The Small Town Kids, After Blues, O2, Blue Bossa, Ethno Flow, So Cool Band, BAIKA, Los Grecos, Retro Gotary, Współszycie, Tymczasem. Koncerty zaplanowano od piątku do niedzieli w godz. 15.00 – 20.00. Później scenę przejmują dj-je.

Żagle 2021 to również czas wyjątkowej, trzynastej edycja szczecińskiego festiwalu Akustyczneń. Na największej scenie na Łasztowni nie zabraknie artystów spod akustyczniowej bandery. Usłyszymy: The Ears, Tragarze, Kapitan Stereo, Konrad Słoka z zespołem, Margins, Chango, #ukrytedowiadomości.

Również na tej scenie usłyszymy innych artystów. Wystąpią: Baltic Neopolis Orchestra, Lord Sound of Queen, Tea Time Boogie, Naprawdę, Blue Crow, Michał Grobelny z zespołem, Chór Akademii Morskiej, Los Cafe, Jackpot Quintet, Luz Blues, Parasoul, Rock Gintrowski, Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Sweet Four, RRJ, The Voice Senior.

Żagle 2021 już w najbliższy weekend, szczególowy program dostępny na stronie: https://zagle2021.szczecin.eu/co-gdzie-kiedy