Warto zarezerwować sobie czas na ostatni weekend sierpnia. W centrum Szczecina zaplanowano mnóstwo spektakli, akcji ulicznych, inscenizacji, pokazów cyrkowych, koncertów, warsztatów i interaktywnych instalacji z kilku krajów Europy. Wydarzenie będzie trwało od 29 sierpnia do 1 września, głównie w plenerze. Wybrane lokalizacje to Łąka Kany, plac św. Piotra i Pawła, plac Adamowicza, ale także sala Teatru Kana. Wstęp będzie bezpłatny.
Nowe, alternatywne formy
Przez wiele lat Ośrodek Teatralny Kana organizował festiwal Spoiwa Kultury. W tym roku w nawiązaniu do tego wydarzenia zostanie zrealizowany nowy projekt. To międzynarodowe teatralno-cyrkowe święto z udziałem grup z Hiszpanii, Niemiec i Belgii, prezentujące alternatywne formy artystyczne.
– Próbujemy cały czas odpowiadać na to, gdzie się obecnie znajdujemy i gdzie jest teraz świat, który przecież wciąż się zmienia. Dlatego też nie chcieliśmy rekonstruować Spoiw Kultury. Wiemy, że nie dościgniemy tego, co było, bo z różnych przyczyn jest to po prostu nierealne. Idziemy więc w trochę innym kierunku, tworząc wydarzenie, które ma dać oddech, ulgę, radość. Czujemy, że taka impreza jest teraz potrzebna. Chcemy zaproponować „Inną bajkę”, czyli inne podejście do sztuki dla młodego widza – wysoką jakość i niekonwencjonalne działania twórcze, łączące w sobie atrakcyjność i komunikatywność – mówi Marta Mikuła z OT Kana.
Cyrkowa sztuka w wykonaniu mistrzów i wielki powrót Pippi
W programie są spektakle uliczne i pokazy cyrkowe w wykonaniu Cie Balltazar, Omnivolant, Cie el Cruce, Ale Circus Dance Company czy artystów Fundacji Sztukmistrze. Przedstawienia teatralne przygotuje m.in. Głowa Mała, Układ Formalny, Matthias Romir, Katarzyna Jackowska Enemuo czy Aleksandra Rózga.
– Wydarzenie organizujemy z myślą o młodszym odbiorcy. Program stworzony jest w dużej mierze dla dzieci w wieku nastoletnim. To zmiana formuły w stosunku do Spoiw, ale nie zmiana odbiorcy, a raczej poszerzenie, bo nasze propozycje zainteresują, jak sadzę, widzów w różnym wieku, także dorosłych – mówi koordynator projektu Kamil Malecki, performer, żongler, klaun, pedagog cyrku, od 2008 roku związany z pedagogiką cyrkową oraz sztuką ogniową.
Pierwszego dnia (29 sierpnia) na placu Adamowicza wystąpi Kacper Danger, który zaprezentuje spektakl „Głupiec”, opisywany jako „prawdziwa uczta komediowa, łącząca mistrzowską żonglerkę, akrobatykę oraz zaskakujące gagi”. W piątek nastąpi Wielki Powrót Pippi Piratki. Maria Dąbrowska zaśpiewa piosenki ze spektaklu „Pippi Pończoszanka” z towarzyszeniem zaproszonych muzyków, w tym Olka Różanka.
Miasteczko Pogranicza i warsztaty
W sobotę (31.08) i niedzielę (1.09) na Łące Kany zaplanowano zajęcia w formie warsztatów (od godz. 12.00 do 15.00) w ramach Sąsiedzkiego Miasteczka Pogranicza. Na miejscu znajdziemy stoiska, namioty, plac zabaw. Będzie można uczestniczyć w ośmiu różnych aktywnościach obejmujących m.in. rękodzieło, garncarstwo, kulinaria czy zabawy kleksograficzne. Anna Nowicka poprowadzi także warsztaty pod hasłem „Nie boję się potwora”, w których istotnymi elementami będą ruch, sen i wyobraźnia.
Spektakl według Tolkiena i kołysanki w intencji pokoju
Szczególnie ciekawie zapowiada się także widowisko „Mechanicy” z udziałem trójki akrobatów-kaskaderów z grupy Air Circus Dance Company. W tym spektaklu ulicznym, który zostanie zaprezentowany 1 września na pl. Lotników, artyści pokażą nam, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami warsztatu samochodowego, kiedy oddajemy samochód do naprawy i liczymy „na łagodny wyrok zapisany na rachunku przy odbiorze”.
Także w niedzielę Emilia Raiter, harfistka, opowiadaczka, nauczycielka, twórczyni spektakli narracyjno-muzycznych, wraz z opowiadaczem, hellenistą i pieśniarzem Łukaszem Szypkowskim pokażą dwa swoje spektakle. Najpierw na Łące Kany będzie można zobaczy
„Wyprawę w Mordęgi” opartą na książce Michała Lipszyca oraz poezji Zofii Beszczyńskiej. To opowieść o pewnej krainie, w której żyją stworzenia zwane Jeżopiskami. Artyści zaprezentują też „Zagubioną drogę” na podstawie prozy Tolkiena z użyciem starobaśniowego języka. Na finał festiwalu zaplanowano występ muzyczny grupy Sutari „Kołysanki dla świata”.
„Chcemy śpiewać dla Świata – przyrody i ludzi – aby przynosić pokój, łagodzić ból, uspokajać, leczyć, wzmacniać. Tak jak matka śpiewająca kołysanki swojemu dziecku przekazuje spokój, miłość, wiedzę i zaklęcia ochronne” – opisują swe działania artystki z zespołu.
Powrót do najważniejszych wartości
– W ciągu ostatnich lat wszyscy doświadczyliśmy, czym jest pandemia, a wiele osób doświadczyło także tego, czym jest wojna. Chcemy więc spróbować powrócić do tego, co ocala i chroni. Do sztuki, która jest wspólną zabawą, spotkaniem. Sztuki, która wywołuje uśmiech. Taka jest potrzeba na ten czas. Bardzo chcemy przy tej okazji dać wszystkim osobom, które opuściły Ukrainę z powodu wojny, możliwość stania się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego – wyjaśnia Marta Mikuła. – Nasz festiwal jest otwarty, demokratyczny i różnorodny. Warto zaznaczyć, że lekkość i humor poszczególnych propozycji nie wykluczają jednak tego, by tropem zabawy przemycić też poważniejsze kwestie, takie jak ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo – podsumowuje.
Tratwa w Parku Żeromskiego
Festiwal powstaje w kooperacji z Turniejem Muzyków Prawdziwych oraz ze Sceną Antygrawitacji. Efektem tego drugiego partnerstwa będzie wydarzenie, które można określić jako epilog Innej Bajki. 8 września w parku Żeromskiego nastąpi premiera dużej realizacji – spektaklu „Tratwa” z ogniem, żonglerką i akrobacją, realizowanego w ramach projektu „Totentanz Circus”.
Festiwal „Inna Bajka. Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Cały program jest dostępny pod linkiem: https://www.kana.art.pl/projekty/program,301
Komentarze
3