Już jutro, 8 czerwca, rozstrzygnięcie Konkursu dla Publicznych Placówek Oświatowych Miasta Szczecin „Zielona Szkoła – Moja Przygoda z Przyrodą”. Jury odwiedziło kilkanaście miejsc, a na ich liście nie zabrakło Przedszkola Publicznego nr 20, mieszczącego się przy ulicy Wieniawskiego, gdzie przygotowania trwały pod nazwą – Akcja „Badylek”.

Cel konkursu

Konkurs organizuje Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Cuma” przy współudziale Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.  Celem jest edukacja przyrodniczo – ekologiczna dzieci i młodzieży z placówek oświatowych oraz poprawa estetyki terenów oświatowych. Tematyka obejmuje zagospodarowanie szkolnych terenów zielonych, ogródków edukacyjnych i innych form ich zagospodarowania – czytamy w regulaminie.

Przygotowania

Rodzice przedszkolaków z wyżej wymienionej placówki wzięli sprawy w swoje ręce. Począwszy od finansowego wsparcia, zakupu krzewów, po projekt i w końcu jego realizację. Teren, który zagospodarowali jest znacznych rozmiarów. Zastosowano wiele ciekawych rozwiązań (skalniaki, elementy małej architektury, inne formy zagospodarowania typu donica, pergole, fontanna) i zgodnie z regulaminem, wszystkie wsadzone rośliny zostały opisane.  

Komisja oceniała

Jury brało pod uwagę walory poznawczo-estetyczne, edukacyjne, dobór i różnorodność roślin, zaangażowanie rodziców, opiekunów, dzieci, wpływ na społeczność szkolną oraz lokalną, a także oryginalność i nowatorstwo rozwiązań zagospodarowania terenu zielonego.

Finał już jutro

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi o godzinie 12:00 w ogrodzie edukacyjnym Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Cuma” przy Monte Cassino 19a. Do wygrania są cenne nagrody, wśród których: wycieczki do rezerwatów przyrody czy oceanarium w Stralsundzie, rejsy edukacyjne. Nie zabraknie także nagród rzeczowych.

Komentarz:

Na udziale placówek w konkursie najbardziej skorzystają dzieci. Tereny przy szkołach czy przedszkolach będą zachęcały do zabawy i przebywania na łonie natury. Prace nad upiększaniem terenów zielonych trwały tygodniami. Bardzo często wykraczały ponad godziny urzędowania placówek. Ogromne podziękowania należą się nie tylko uczniom, nauczycielom, ale co istotne rodzicom, bowiem to dzięki ich pomocy i wsparciu tereny przy placówkach cieszą oczy przechodniów i stałych bywalców.  

W Przedszkolu Publicznym nr 20 prace trwały po godzinach pracy placówki oraz w soboty. Dzięki rodzicom możliwy był udział w konkursie. To oni włączyli się w prace porządkowe i wsparli przedsięwzięcie finansowo, zakupili potrzebne rośliny, poświęcili czas, by upiększyć przedszkolny ogród. Wyrównywali teren, projektowali, kopali, wsadzali rośliny. Prócz ciężkiej pracy, nie zabrakło przyjemnych chwil ze znajomymi, wspólnego grillowania. Szkoda jedynie, że trudu włożonego w całe przedsięwzięcie nie docenili złodzieje, którzy w kilka dni po nasadzeniach, w trakcie długiego weekendu majowego, pozbawili przedszkole kilku dorodnych rododendronów. Incydent ten niestety się powtórzył. Teraz mniej jest także iglaków.  Widocznie nie wszystkim zależy na tym, by ich otoczenie wyglądało coraz lepiej.