Zaledwie dwa miesiące temu z pasji i fascynacji zrodził się pomysł, aby w Szczecinie zorganizować Dni Kultury Żydowskiej. Pierwsza edycja projektu przybliży mieszkańcom kulturę, historię i tradycję żydowską z perspektywy naszego miasta.

Jest to pionierskie przedsięwzięcie – które powstało w wyniku połączenia sił specjalistów z różnych dziedzin. Jak zaznaczają organizatorzy – ten tydzień nie jest pewną ambicją, żeby coś wyjaśnić, ale próbą poruszenia pewnych rzeczy, które być może będą w przyszłości kontynuowane.
 

Na początek kuchnia

Adlojada będzie się składa z różnotematycznych wykładów, które każdego dnia będą dotyczyły innej dziedziny życia. Festiwal rozpocznie się 19 marca w Secesja Cafe – tam, po oficjalnym otwarciu Dni Kultury Żydowskiej, o tradycji, świętach i kulinarnych specjałach opowiedzą przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Szczecinie oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie.
 

Dzień drugi pod znakiem sztuki

Drugi dzień festiwalu odbędzie się w Muzeum Narodowym i będzie stał pod znakiem sztuki. Zaplanowane na ten dzień wystąpienia będą poświęcone historii przedwojennej oraz Muzeum Żydowskiemu w Berlinie i jego architektowi. Dla miłośników malarstwa odbędzie się również prezentacja obrazu Leopolda Gottlieba „Portret damy” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
 

Pogranicza wracają

Dzień trzeci to już literatura i w roli głównej szczeciński dwumiesięcznik „Pogranicza” na łamach, którego przybliżone zostały postacie żydowskich pisarzy - Anny Frajlich i Alfreda Döblina. Jak zapowiedział dr Jerzy Madejski – ten dzień chcemy poświęcić przybliżeniu postaci Anny Frajlich, a przy okazji chcielibyśmy uświadomić sobie i uczestnikom wydarzenia w jaki sposób funkcjonuje miasto, jaka jest jego idea we współczesnej literaturze.
 

Filmowy piątek

W czwartek organizatorzy przybliżą historię Żydów z różnych okresów dziejowych, zaś piątek będzie dniem filmowym. Na początek wykłady pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Moniki Talarczyk-Gubały oraz mgr. Damiana Romaniaka. Na zakończenie zaś zaplanowana jest projekcja filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie” w reżyserii Marka Hermana.
 

A na koniec

Ostatni dzień festiwalu będzie dniem wykładów filozoficznych. Jak podkreśla dr hab., prof. US Jaromir Brejdak – zależy nam przede wszystkim na bogactwie tej imprezy, na tym, aby ludzie mogli wybierać te wydarzenia, które są dla nich atrakcyjne. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości Adlojada stanie się festiwalem cyklicznym.

Każdy dzień imprezy będzie zakończony koncertem. Szczegółowy plan można odnaleźć pod adresem www.muzeum.szczecin.pl

Dni Kultury Żydowskiej są zaplanowane od 19 do 24 marca. Portal www.wszczecinie.pl jest patronatem medialnym wydarzenia.