Jaki był 1974? Tego można było się dziś dowiedzieć od uczestników Zjazdu Absolwentów Rocznika 1974 Akademii Morskiej w Szczecinie.

Całość została zorganizowana w ramach Święta Szkoły, tradycyjnych obchodów zapoczątkowanych w 1948 r.

We wspólnym celebrowaniu wzięły więc udział osoby, które 40 lat temu jako pierwsze odebrały dyplom tej właśnie uczelni.

- Tegoroczny Zjazd Absolwentów I rocznika WSM 1974 r. zrodził się z pewnością z potrzeby serca - mówi dr inż. kpt. ż.w. Jerzy Hajduk, dziekan Wydziału Nawigacyjnego - Z potrzeby serca i nostalgii za młodymi wspólnie spędzonymi latami. Nie tylko tymi spędzonymi na uczelni, w szkolnych ławach, ale również w czasie w sumie czterech miesięcy na Darze Pomorza oraz kolejnych czterech na m/s Hutnik.

W sumie wśród absolwentów studiów dziennych 1. rocznika Wyższej Szkoły Morskiej były 93 osoby – na Wydziale Nawigacyjnym, specjalność transport morski – 32, specjalność połowy morskie – 20, na Wydziale Mechanicznym – 41 inżynierów.

- Jestem dumny z nich wszystkich, większość z nich zyskała najwyższe dyplomy morskie, dowodziła statkami różnych typów. Część z nich pozostała w szkole. Mam już na swoim koncie pięciu profesorów! - z nostalgią opowiada prof. dr kpt. ż. w. Aleksander Walczak - Młodzież, jak to młodzież, niejednokrotnie nam dokazywała i dawała popalić. Co ważniejsze, nigdy żadnego statku nie zatopili.