Jeszcze w lipcu rozpoczną się działania rewitalizacyjne na obszarze ograniczonym Aleją Wojska Polskiego i ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi oraz Księdza Piotra Ściegiennego. Modernizacja będzie możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z RPO.

Program „Rewitalizacja Razem” jest wspólnym przedsięwzięciem Szczecińskiego TBS, Gminy Miasto Szczecin oraz wspólnot mieszkaniowych, które są zlokalizowane w wyznaczonym obszarze. W programie weźmie udział 7 wspólnot mieszkaniowych mieszczących się przy ul Bohaterów Getta Warszawskiego nr 22, 23 i 5 i przy ul. Królowej Jadwigi nr 4, 43, 44 i 46. Wymienione wspólnoty otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

7 kamienic do remontu

STBS otrzyma również dofinansowanie na dwa własne projekty, zaś jeden zostanie zrealizowany wyłącznie ze środków spółki. W rewitalizację zaangażowane jest także miasto, które wesprze finansowo dwa projekty STBS oraz przeprowadzi modernizację w miejskiej przestrzeni sąsiadującej z kwartałem 23.
Renowacje służą temu, by ten obszar nie był kojarzony z patologią, by ludzie chętniej wynajmowali tutaj mieszkania.- mówi prezydent miasta Piotr Krzystek.

Ofertę współpracy STBS złożył 16 wspólnotom, ale tylko 7 z nich wyraziły chęć udziału w programie. Pozostałe odmówiły ze względu na finanse. Na potrzeby remontu zostanie zaciągnięty kredyt komercyjny, który zostanie spłacony po renowacji z wpływów z RPO. Wszystkie remonty we wspólnotach mają się zakończyć w 2013 roku.

Współpraca społeczna

Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zrealizuje również 3 własne projekty – na dwa z nich otrzymało wsparcie z RPO. Pierwszy projekt zakłada renowację części wspólnych 6 budynków. Prace rozpoczną się w lipcu 2012 roku, a zakończą w grudniu 2014. Drugi projekt obejmuje utworzenie siedziby dla Społecznego Ośrodka Wsparcia Dziennego i punktu konsultacyjnego MOPR. Również ten projekt będzie dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Prace nad tym projektem rozpoczną się w lipcu 2012 roku, zaś zakończą w grudniu 2014.



Rozbudowa, przebudowa i budowa

Ostatni projekt STBS, który zostanie zrealizowany ze środków własnych obejmuje rozbudowę i przebudowę oficyn, budowę nowego budynku oraz utworzenie 64 lokali mieszkalnych. Wśród tych lokali znajdzie się 1 mieszkanie chronione - „inkubator” dla usamodzielniających się wychowanków domów dziecka, 1 mieszkanie dla osób wymagających doraźnego wsparcia, 19 lokali dla osób starszych i niepełnosprawnych, 42 lokale mieszkalne przeznaczone dla przyszłych najemców, 1 zamienny lokal. Realizacja projektu rozpocznie się w lipcu 2012 roku, a zakończy w grudniu 2014 roku.

Podnieść prestiż okolicy

Rewitalizacja ma poprawić warunki zamieszkiwania objętego terenu, podnieść estetykę otoczenia oraz ochronić wartości historyczne i kulturowe miasta. Mamy nadzieję, że dzięki rewitalizacji zła opinia, która funkcjonuje w świadomości mieszkańców będzie sukcesywnie zmieniana – mówi prezes STBS Grażyna Szotkowska.

Przeczytaj także:

SCR to nie tylko renowacja