Ponad 120 osób, obozowiska, musztra, ćwiczenia, partyzanckie życie i najważniejsza inscenizacja ukazująca starcie oddziałów partyzanckich z okupantem hitlerowskim i sowieckim. Wszystko to w niedzielę, na Jasnych Błoniach z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

To jedyna taka inscenizacja w Polsce. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca i został ustanowiony dopiero w 2011 roku. W ostatnim czasie grupy rekonstrukcyjne "Borujsko" i 549. "Volksgrenadier-Division" z Polic, które wezmą udział w wydarzeniu kręciły klip promujący inscenizację. Fabułą niedzielnego wydarzenia będzie walka partyzancka.

Na Jasnych Błoniach powstaną trzy obozy – partyzancki, Armii Czerwonej i Wermachtu. Obóz partyzantów powstanie w okolicy IPN-u, na polanie zobaczymy Sowietów, a pośrodku Niemców.

Będzie kuchnia polowa, będą szkolenia do musztry, czyszczenie broni, czyszczenie koni, całe życie partyzanckie, życie obozowe tak jak to było na przełomie 1944/1945. Drugi obóz będzie działa na polanie, tam będziemy mieli Milicję Obywatelską, UB, Sowietów, tam będą pojazdy historyczne, będzie życie oddziałów, które ścigały partyzantów. A pośrodku będą wojska niemieckie, hitlerowskie, które będą rozbrajane w pierwszej scenie. - mówi Tomasz Sawicki, jeden z organizatorów.

Ponad 120 osób zasili szeregi partyzantów, Sowietów i Niemców, by pokazać żywą historię. Ale oprócz pasjonatów historii na Jasnych Błoniach organizatorzy zbiorą ogromną ilość sprzętu, który będzie można zobaczyć i dotknąć. Nie zabraknie także efektów specjalnych.

Będzie bardzo głośno, będzie bardzo wybuchowo, dużo broni strzelającej, w tym takie perełki historyczne jak ckm-y, będą pojazdy, petardy, będą wybuchy, będzie dym, naprawdę będzie głośno.- zapowiada Tomasz Sawicki.

Inscenizacja z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowana jest na 3 marca od godziny 10 do 16. O godzinie 14 odbędzie się scena kulminacyjna. Warto wybierając się na niedzielny spacer pokierować swe kroki w stronę Jasnych Błoni, tam będziemy mieli jedyną w Polsce okazję wziąć udział w historii wciąż niedocenionych oddziałów, w historii Żołnierzy Wyklętych.

Widzowie mogą tak naprawdę dotknąć historii, wziąć w niej udział. Nie zamierzamy się odgradzać, będzie można wejść, dotknąć, poćwiczyć. Rzadko można zobaczyć jak wyglądało życie partyzantów. Będzie można także zobaczyć wyposażenie Armii Czerwonej czy partyzantów. A przede wszystkim będzie to żywa lekcja historii. - mówi Tomasz Sawicki.

Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się oddziały podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, które sprzeciwiały się sowietyzacji Polski w latach 40. XX wieku. Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.