Wzdłuż Bałtyku, w otoczeniu rzepakowych pól wokół Zalewu Szczecińskiego, z widokiem na malownicze jeziora Drawska Pomorskiego, ze Szczecina prosto do historycznej pamiątki i atrakcji, czyli mostu w Sierkach. Majówka zapowiada się ciepła i słoneczna – to idealna okazja do sprawdzenia, z jakich rowerowych szlaków można korzystać na Pomorzu Zachodnim.

Dobrze przygotowane, oznakowane i malownicze – takie są trasy rowerowe w Zachodniopomorskiem. Rowerzyści znajdą tu zarówno propozycje na krótką wycieczkę, jak i dłuższe wyprawy. Na jednośladach można zwiedzić praktycznie cały region – wystarczy dobrać trasę do własnych potrzeb i umiejętności.

Najlepszy szlak do spróbowania sił w turystyce rowerowej

Wiele szlaków to komfortowe drogi (idealne do wycieczek z dziećmi), prowadzone przez malownicze tereny. To do nich należy m.in. Velo Baltica (235 km) – najlepszy w kraju szlak do spróbowania swoich sił w turystyce rowerowej.

„Od szlaku R-10 zaczynało wielu rowerowych turystów. Trasa jest przede wszystkim łatwa i bezpieczna. Przebieg został dokładnie oznaczony we wszystkich turystycznych aplikacjach z mapami (np. mapy.cz albo OSMand). Większość trasy jest też doskonale oznakowana” – czytamy na stronie rowery.wzp.pl.

Niewątpliwą atrakcją jest także możliwość ciągłego korzystania z uroków nadbałtyckich plaż, szczególnie tych pustych, dostępnych w zasadzie tylko dla rowerzystów. Wielką zaletą trasy jest dostęp do wielu usług – noclegów wszystkich kategorii, restauracji, serwisów rowerowych oraz stacji kolejowych.

Z widokiem na Jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński

Dla tych, którzy lubią wypoczynek nad wodą, idealnie sprawdzi się również trasa wokół Zalewu Szczecińskiego (Stettiner Haff Rundweg), której wschodnia część całkowicie pokrywa się z trasą Blue Velo. Wiele odcinków przebiega z bezpośrednim widokiem na wody Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego.

„Trasa zapewnia dużo możliwości obcowania z dziką przyrodą i obserwacji ptactwa, z którego słyną wody Zalewu. Po drodze mijamy liczne mariny, bukowe lasy Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet osadę Słowian i Wikingów. Warto zboczyć z trasy i odwiedzić jeden z punktów widokowych, szczególnie polecamy ten na wsteczną deltę Świny, znajdujący się w miejscowości Lubin” – zachęcają władze samorządu województwa zachodniopomorskiego.

Aplikacja pomoże w zaplanowaniu wyprawy

Przy rodzinnych i spokojnych wyprawach idealnie sprawdzą się również: Trasa Pojezierzy Zachodnich (tereny dużo mniej odwiedzane przez turystów), Pętla Koszalin-Rosnowo (warto połączyć wycieczkę z przejazdem kolejką wąskotorową do Manowa lub Rosnowa), Pętla koło Anklam, Stary Kolejowy Szlak, Trzebież dla Każdego, Wokół Wyspy Wolin, Pętla Szczecin-Siekierki (doskonałe połączenia trzech szlaków – Blue Velo, Trasy Pojezierzy Zachodnich i Odra-Nysa).

Niech nie martwią się te osoby, które lubią się zmęczyć podczas rowerowych wypraw – na Pomorzu Zachodnim znajdziemy również bardziej wymagające szlaki. Polecane są szczególnie doświadczonym rowerzystom, pragnącym pokonać trudniejsze odcinki.

Warto zaplanować swoja wyprawę korzystając z aplikacji mobilnej dla rowerzystów Pomorze Zachodnie lub strony internetowej rowery.wzp.pl. Znajdziemy w nich wszystkie niezbędne informacje, mapy i atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć lub nawet zatrzymać na odpoczynek. Zarówno aplikacja, jak i strona internetowa zawierają również informacje o wydarzeniach odbywających się w okolicy oraz propozycje gier terenowych.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom – idealne na krótki wypad i dłuższą wycieczkę

Pomorze Zachodnie to nie tylko dobrze przygotowane szlaki rowerowe, ale i Miejsca Przyjazne Rowerzystom. To rozsiane po całym Pomorzu Zachodnim pensjonaty, hotele, punkty serwisowe i restauracje, które szczególną uwagę poświęcają gościom rowerowym. Idealne miejsca zarówno na krótki wypad na dwóch kółkach, jak i dłuższą wycieczkę.

– Szlaki rowerowe Pomorza Zachodniego to nasz regionalny produkt. Setki kilometrów tras dają szansę na zwiedzenie najpiękniejszych miejsc. Aby jednak były w pełni atrakcyjne, musimy okraszać je Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom. To produkty naszych mieszkańców, które są rozsiane po całym województwie – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do tej pory samorząd województwa przyznał 117 certyfikatów dla Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Wśród nich znajdują się m.in. domek letniskowy „Domek Trzy Baby” oraz ośrodek „Artemis” na Pojezierzu Drawskim.

– Turystów z roku na rok przybywa. Ale nie tylko dlatego, że jesteśmy miejscem przyjaznym dla turystów. Powstają coraz to nowsze szlaki, które łączą się już z istniejącymi – mówi Aleksandra Witkowska z pensjonatu „Artemis”. – Nasz pensjonat jest centrum wypadowym dla wszystkich szlaków rowerowych. Najbliższa ścieżka znajduje się zaledwie 100 metrów od ośrodka. Stąd rozchodzą się wszystkie szlaki w kierunku Pojezierza Drawskiego i samego poligonu.

– Staram się wynajdywać ścieżki, których nie znajdziemy w przewodnikach. Chętnym udostępniam ślady zapisu satelitarnego, także wycieczka jest już gotowa. Oprócz tego rozbudowywane są typowe trasy rowerowe, między innymi ze Złocieńca do Połczyna, która prowadzi przez bardzo malownicze tereny – dodaje Norbert Chimkowski, właściciel „Domku Trzech Bab”. – Mamy miniwarsztat i oczywiście nasz domek, gdzie w komfortowych warunkach można się przespać.

Nie masz sprzętu? Skorzystaj z oferty wypożyczalni!

Niech nie martwią się te osoby, którym marzy się wyprawa jednym ze szlaków Pomorza Zachodniego, ale nie dysponują odpowiednim sprzętem. W samym Szczecinie znajdziemy kilka wypożyczalni jednośladów i przyczepek.

„To rozwój infrastruktury rowerowej przyczynił się do powstania Ścieżek” – podkreślają właściciele wypożyczalni rowerów elektrycznych „Ścieżki” przy ul. Monte Cassino. „Odkryj wolność i radość, jakie daje jazda na rowerze elektrycznym lub spacer z przyczepką dla dzieci. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksu w parku, czy zwiedzania miasta na dwóch kółkach, znajdziesz coś dla siebie”.

Z kolei Mel, Anka, Jaga, Artur prowadzą wypożyczalnię rowerów cargo. Znajdziemy ich przy ul. Mariana Rapackiego 3 w Szczecinie.

„Wypożyczamy Bullity w dwóch wersjach. Pierwszy jest przystosowany do przewozu jednego dziecka – z burtami, rozkładanym fotelikiem i pasami bezpieczeństwa. Drugi nie ma zabudowy – możesz nim przewieźć, co tylko chcesz. Mamy też Urvisy w wersji Business i Family” – czytamy na stronie www.rowerycargo.eu.

Pomorze Zachodnie to obok Małopolski jeden z najprężniej działających regionów na rzecz turystyki rowerowej.