Szykują się duże zmiany w rejonie ulic Dworcowej i Świętego Ducha. Właścicielem trzech nieruchomości w tej okolicy jest szczeciński Calbud, znany z wielu inwestycji mieszkaniowych. W pierwszej kolejności zagospodarowana zostanie przez niego działka za biurowcem Warty (róg Dworcowej i Św. Ducha), a w kolejce czekają jeszcze nieruchomości z biurowcem Selsin (Św. Ducha 2a) i kamienicą Samopomocy Chłopskiej (Dworcowa 2).

Calbud na razie nie informuje o szczegółach przygotowywanych inwestycji. Wiadomo jednak, że najbliżej realizacji jest ta planowana między biurowcem Warty a skarpą, na której stoi dom studencki „Portowiec”. To teren zielony, ale mocno zaniedbany i zaśmiecony.

– Kilka lat temu myślałem nawet o przeniesieniu w to miejsce infrastruktury likwidowanego w 2018 roku pobliskiego Sąsiedzkiego Ogrodu Kultury. Obecnie, tak jak i wcześniej, teren jest zaniedbany i niesprzątany – mówi Jacek Gibas z Rady Osiedla Stare Miasto. – Choć jestem przeciwnikiem „nadmiernej" deweloperki, mogę przyznać, że ta lokalizacja pod zabudowę mieszkaniową nie godzi raczej w interesy ani komfort życia sąsiadów. Jest oczywiście na tym terenie pewna liczba drzew, ale wyrosły one przez lata na dziko. Co nie zmienia faktu, że każde z nich jest cenne.

Deweloper postawi w tym miejscu budynek mieszkalno-usługowy z garażem podziemnym o kubaturze ponad 26 tys. m3. Już rozpoczął starania o pozwolenie na budowę. Na razie nie są jeszcze dostępne wizualizacje.

Planowana jest przebudowa biurowca i kamienicy

W dalszej przyszłości Calbud zajmie się budynkiem Wielobranżowej Spółdzielni Inwalidów Selsin, który bezpośrednio sąsiaduje z Trafostacją Sztuki. Przyjęta koncepcja zakłada gruntowną przebudowę tego biurowca. Zostanie on rozebrany do konstrukcji nośnej (podobnie jak niedawno wieżowiec TVP) i zbudowany niemal od nowa.

Calbud jest też właścicielem kamienicy przy ul. Dworcowej 2. Historycznie to budynek Samopomocy Chłopskiej, w którym działa kilka firm. Jest wśród nich m.in. popularny bar Piwnica Pub. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zastrzeżono, żeby podczas ewentualnej przebudowy zachować wysokość i gabaryty zabudowy oraz kształt dachu. Utrzymana musi zostać istniejąca kompozycja architektoniczna obiektu, zarówno dla elewacji północnej, jak i wschodniej.

Szczeciński deweloper już inwestował w tej okolicy. W latach 2017-18 Calbud postawił 6-piętrowy budynek mieszkalny („Apartamenty przy Odrze”) przy ul. Podgórnej 24-27.

Mieszkańcy najbardziej obawiają się zabudowy zielonej skarpy

W pobliżu jest jeszcze jedna działka inwestycyjna, która budzi duże emocje. Chodzi o zieloną skarpę pomiędzy ulicami Dworcową i Rybacką, która wciąż jeszcze należy do miasta. Dwa lata temu zmieniono zapisy miejscowego planu, który teraz zezwala na zabudowę mieszkaniową. Będzie mógł tam stanąć kwartał złożony z czterech kamienic, uzupełniający pierzeję wzdłuż pl. Tobruckiego i domykający perspektywę widokową od strony ul. Dworcowej.

– Ten pomysł budzi wśród mieszkańców wiele dyskusji i sprzeciw – mówi Jacek Gibas, przypominając o protestach dotyczących niszczenia zieleni i zamykania osi widokowej na wieże rektoratu PUM.

Można się spodziewać, że miasto wystawi tę działkę w przyszłości na sprzedaż i będzie ona wtedy łakomym kąskiem dla deweloperów.