„W tym kraju nawet bankomaty protestują, że mają za mało pieniędzy” – śmieją się internauci. Do śmiechu nie jest jednak klientom, którzy przez jednodniową akcję protestacyjną Euronetu mogą podczas jednej transakcji wypłacić maksymalnie 200 złotych.
Euronet protestuje
Euronet, jeden z największych operatorów bankomatów w Polsce, przeprowadza dziś protest, w ramach którego podczas jednorazowej transakcji pozwala wypłacić jedynie 200 zł. Informacja o „jednodniowej akcji protestacyjnej” wita dzisiaj wszystkich konsumentów, chcących wypłacić gotówkę.
„Opłaty ustalane przez Visa, Mastercard i BLIK dla operatorów bankomatów nie pokrywają kosztów wypłaty gotówki. Prowizje za wypłaty pobierane przez banki od użytkowników wciąż rosną i zniechęcają do używania gotówki” – czytamy w komunikacie Euronetu. „Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki” – informuje sieć.
„Są ludzie, którzy nigdy w życiu nie widzieli w gotówce całego swojego wynagrodzenia”
Z punktu widzenia ekonomistów protest sieci bankomatów pokazuje, że żyjemy w czasach, w których wypłata gotówki przestała być zjawiskiem powszechnym, stąd jej obsługa staje się mniej opłacalna.
– Jeżeli popatrzymy na liczbę bankomatów, które są czynne w Polsce, to możemy stwierdzić, że jest ich dużo, a nawet bardzo dużo. To wygodne, bo możemy komfortowo wpłacać i wypłacać pieniądze, tymczasem banki coraz częściej uzależniają wysokość wpłat i wypłat z bankomatów od posiadanego przez klienta zasobu finansowego. Coraz mniejsza liczba kont bankowych darmowych powoduje, że obniżają się limity wypłat bez prowizji – tłumaczy prof. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Czy przed nami dalsza marginalizacja tradycyjnej gotówki?
– Banki zachęcają nas, by płacić kartą i obsługiwać transakcje bezgotówkowo. To się wpisuje w trend młodego pokolenia. Są ludzie, którzy nigdy w życiu nie widzieli w gotówce całego swojego wynagrodzenia – dodaje prof. Korpysa.
W Polsce są ponad 22 tysiące bankomatów. Euronet obsługuje obecnie ok. 30% rynku.
Komentarze
12