W ubiegłym roku w Noc Muzeów w Szczecinie uczestniczyło około 45 tysięcy osób. Czy ta liczba zostanie pobita 19 maja 2018 roku? Jest to możliwe, bo organizatorzy znów przygotowali bardzo wiele atrakcyjnych wydarzeń, które będą się rozgrywały w 50 miejscach na terenie miasta. Niemal wszystkie z nich będą dostępne bezpłatnie.
Koordynatorem działań związanych z 13. Europejską Nocą Muzeów jest Muzeum Narodowe w Szczecinie i w gmachach tej instytucji będzie tradycyjnie bardzo wiele do zobaczenia. Już jutro (11 maja) zostanie otwarta nowa wystawa, o której dyrektor MNS, Lech Karwowski, mówi że to „bez wątpienia arcydzieło sztuki polskiej”. Trzydzieści fotografii, których autorem jest Eustachy Kossakowski, zebranych w ekspozycji pod tytułem „Panoramiczny happening morski Tadeusza Kantora”, to prace wykonane na plaży w Łazach w 1967 roku. Będą one dostępne w gmachu głównym na Wałach Chrobrego.
Pamiątkowe żetony i pieczęcie
Pracownicy Działu Numizmatyki MNS ustawią na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych (przy ul. Staromłyńskiej 27) stanowiska do bicia pamiątkowych żetonów oraz wydawania dyplomów dokumentujących aktywny udział w Nocy Muzeów. Osoby pełnoletnie będą mogły same odcisnąć w gorącym laku pamiątkową pieczęć. Działania będą przebiegać pod hasłem „Tak to robiono dawniej. Wybij pamiątkowy żeton, opieczętuj dokument”.
Browar na wystawie i do zwiedzania
Na tym samym dziedzińcu pokazana zostanie wystawa zdjęć z historii i współczesności Browaru Bosman z okazji 170. rocznicy jego powstania. Ta firma jest partnerem strategicznym Nocy Muzeów. Właśnie 19 maja będzie okazja odwiedzić browar, ale trzeba wziąć udział w konkursach prasowych. Tylko sto osób otrzyma zaproszenia.
Nowy eksponat. Niezwykła reklama
Muzeum Historii Szczecina pokaże swój nowy nabytek - płytę reklamową przedwojennej gazety „Stettiner General-Anzeiger”, wyprodukowaną przez wytwórnię Torpedo Email, Frankfurter Emaillir-Werke, w Neu-Isenburg w latach 30. XX w. Tablica ma wymiary 120 x 76 cm i z tego powodu jest przedmiotem unikatowym, bo tego rodzaju reklam nie produkowano wiele.
Kiermasz muzealny i zagadka na Wałach Chrobrego
W Noc Muzeów będzie można zakupić wydawnictwa muzealne w promocyjnych cenach Specjalnie zaaranżowane stoisko z publikacjami o sztuce, kulturze, architekturze, archeologii, etnografii i historii, wydanymi przez oficynę Muzeum Narodowego w Szczecinie, działać będzie w gmachu na Wałach Chrobrego. Na pierwszym piętrze przygotowana zaś będzie Zagadka. Dociekliwi zwiedzający mają szansę na nagrody za odgadnięcie funkcji umieszczonego tam wówczas naczynia...
ZOBACZ TEŻ: Noc Muzeów Szczecin 2018 - PEŁEN PROGRAM
Akademia Sztuki otwiera wszystkie piętra
Ciekawe wydarzenia przygotowała też Akademia Sztuki. W Pałacu pod Globusem praktycznie na każdym piętrze będzie jakaś ekspozycja, pokaz lub koncert. Atrakcji nie zabrakne także w Centrum Przemysłów Kreatywnych, rok temu niedostępnym. Zobaczymy zatem pokaz animacji studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów oraz prace studentów Katedry Filmu Eksperymentalnego Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Otwarte będą wybrane pracownie kierunku wzornictwo Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, gdzie będzie można zobaczyć jak pracują studenci i wykładowcy tego kierunku. W Zonie Sztuki Aktualnej czynna będzie wystawa „No more, no less”, w galerii R+ zagości „Strefa Gier 2” – czyli prezentacja nowych technologii komputerowych wykorzystywanych współcześnie, ale też tradycyjnych „planszówek”.
Parada pojazdów w Zajezdni i galaktyki w Filharmonii
Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej przygotuje paradę około stu zabytkowych pojazdów polskich i niemieckich, a Filharmonia w Szczecinie zaprasza na "Ambietntową podróż". Będzie to multimedialna ekspozycja składająca się z około 180 wybranych astrofotografii mgławic i galaktyk prezentowanych przy akompaniamencie przestrzennych dźwiękowych struktur skomponowanych specjalnie na tę Noc (początek zwiedzania o 23.00).
Trafostacja i inne miejsca też atrakcyjne
Trafostacja Sztuki zaprasza na wystawy czasowe (m.in.: Rene Holm „Darkness”, Joanna Rajkowska „Samobójczynie”), które będą dostępne podczas oprowadzań kuratorskich, a o 21.30 na tarasie kawiarni zacznie się specjalny występ Piotra Pawlaka i Ola Walickiego.
W Noc Muzeów zapraszają do siebie również m.in. Szkoły Artystyczne Top-Art przy Wyszyńskiego 14, Muzeum Pocztówek przy ul. Krasickiego, Orient Gallery, Open Gallery, Galeria Kierat 1, Galeria 111, Antykwariat Marka Wyłupka, Akademia Rysunku Grażyny Wesołowskiej, Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki oraz 13 Muz (tam zostanie udostępniona wystawa poświęcona fińskiemu marszałkowi Mannerheimowi, a w Galerii TWORZĘ SIĘ wystawa dla dzieci "Tajemniczy Ogród").
Kolejowe atrakcje w Gryficach
19 maja można się także wybrać do Gryfic na zwiedzanie wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych MNS i nocny plener fotograficzny. Organizatorzy zapraszają także na stację kolejową PKP, gdzie o 19.20 nastąpi powitanie „Nocnego pociągu do muzeum” jadącego z Kołobrzegu (wyjazd o 18.42) oraz uliczną paradę z Młodzieżową Orkiestrą Dętą RED SWING LOW i nocne koncerty w podświetlonej scenerii wystawy (zagra m.in. After Blues). Szczegółowy program wszystkich wydarzeń dostępny jest w naszym kalendazru wydarzeń.
Komentarze
0