- Stanęliśmy jak wryci, gdy zobaczyliśmy podpisy pracowników dawnej Galerii Centrum złożone w dniu, gdy ich dom towarowym został zamknięty. To było trochę, jak wyciągnięcie listu z oblepionej glonami starej butelki. – mówi Mieszko Czarnecki, menedżer ds. komercjalizacji Posejdona. Teraz inwestor, budujący w tym miejscu kompleks biurowo-usługowo-hotelowy, chce dotrzeć do autorów autografów i spotkać się z nimi.

Imiona i inicjały widnieją na jednej ze ścian na parterze dawnego domu towarowego. Wiadomo, że należą do pracowników stoisk odzieżowych, księgarni i sklepu muzycznego. Zostały złożone w styczniu 2009 roku, gdy Galeria Centrum była zamykana.

Przedwojenny budynek Posjedona zostanie częścią nowoczesnego kompleksu, który powstaje w tym kwartale. Ściana z podpisami musi jednak zostać przebudowana i autografy wkrótce znikną (zostaną tylko fotografie). Inwestor prosi internautów o pomoc w odnalezieniu ich autorów. Apel w tej sprawie został opublikowany na Facebooku na stronie: www.facebook.com/posejdoncenter

- Na pewno chcemy się z nimi zobaczyć. Okazji będzie wiele, ale zależy nam spotkać tych, którzy współtworzyli Posejdona, którego dziś rozbudowujemy – tłumaczy Mieszko Czarnecki.

Budynek Posejdona zbudowano w 1929 roku jako połączone z domem towarowym DeFaKa kino UFA-Palast. Zbombardowany w czasie wojny, został odbudowany w latach 50. XX wieku. Współcześni szczecinianie pamiętają go jako Galerię Centrum, a wcześniej Dom Towarowy Posejdon (popularny „Pedet”). Na zakupy przychodziło tutaj kilka pokoleń mieszkańców miasta.

- Nie ma szczecinianki i szczecinianina mających dziś co najmniej 20-30 lat, którzy nie mieliby jakichś wspomnień z Posejdonem. Jedni kupowali tu ślubne garnitury, inni sukienki czy buty na studniówkę. Ja kupiłem tu swoją pierwszą płytę Pearl Jamu – singiel „Dissident” – opowiada Mieszko Czarnecki.

Powstający w tym miejscu kompleks biurowo-usługowo-hotelowy Posejdon będzie gotowy jesienią 2019 roku. Już teraz jego powierzchnia jest wynajęta w ponad 50 procentach. Znajdą się tam dwa hotele sieci Marriott (czterogwiazdkowy Courtyard i trzygwiazdkowy Moxy), centrum kongresowe, część biurowa i aleja handlowa. Parking będzie mógł przyjąć 300 samochodów i 150 rowerów.

Wartość inwestycji szacowana jest na 220 milionów złotych. Inwestorem jest spółka Porto, a wykonawcą firma Calbud (współudziałowiec spółki Porto).

Zobacz też:

Dwa poziomy prawie gotowe. Zwiedziliśmy budowę nowego Posejdona [zdjęcia]