Walka o zwycięstwo w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, Mistrzostwach Polski Kobiet, Pucharze Polski Omega Sport i nie tylko. Dla drużyn Yacht Klubu Polskiego Szczecin szykuje się intensywny sezon żeglarski.

Po raz trzeci główny zespół YKP Szczecin stanie do rywalizacji w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W tym roku o zwycięstwo będą walczyć Patryk Zbroja, Anna Brzozowska, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko. W pierwszej rundzie, mimo niestabilnych i trudnych warunków, żeglarze zajęli 2 miejsce.

Z szansą na kwalifikację do szwedzkich regat

Na Ekstraklasie jednak nie koniec. Pierwsza załoga YKP Szczecin popłynęła wczoraj do Szwecji, aby wziąć udział w GKSS Spring Cup SWE. Jeśli uda im się wygrać, otrzymają kwalifikację do udziału w regatach GKSS Match Cup Sweden organizowanych przez Królewskie Towarzystwo Żeglarskie. To jedna z najważniejszych imprez wyścigowych na świecie rozgrywanych w kultowej lokalizacji na wyspie Marstrand, na zachód od Göteborga.

– Chcielibyśmy tam wystąpić. W kalendarzu mamy jeszcze regaty MP Match-racing Warszawa Zegrze oraz Szczecin Match Race, które w tym roku wyjątkowo będą organizowane w październiku. Plan regatowy jest dość napięty – przyznaje Patryk Zbroja.

Walka o Mistrzostwo Polski Kobiet

Po raz drugi YKP Szczecin będzie mieć kobiecą drużynę, która zawalczy o Mistrzostwo Polski Kobiet w Sopocie. W tym roku jednak bez medalistki olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, która spodziewa się dziecka.

– To osłabienie dla zespołu, ale myślę, że mamy bardzo fajne zastępstwo. Będziemy startować w składzie Magda Kwaśna na sterze, Wiktoria Gołębiowska na grocie, Hania Dzik na żaglach przednich oraz ja na dziobie. Jednocześnie to będzie nasza jedyna damska impreza w tym roku i liczymy, że uda nam się zawalczyć o zwycięstwo – mówi Anna Brzozowska.

Do walki o Mistrzostwo Kobiet stanie również amatorska drużyna YKP Szczecin.

Szansa na przepustkę do Polskiej Ligi Żeglarskiej

Z kolei druga załoga YKP Szczecin rozpoczęła walkę o zwycięstwo w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej. Sportowcy mają już za sobą pierwszą rundę, podczas której zabrakło tylko odrobiny szczęścia i kilku lepszych decyzji taktycznych.

Ale to nie koniec możliwości tej załogi. Żeglarze nadal są w grze o przepustkę do Polskiej Ligi Żeglarskiej, której finał rozgrywany będzie w Szczecinie.

– Przed nami jeszcze dwie rundy. Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować taki wynik, który pozwoli nam na start w finałach Ogólnopolskich Lig Żeglarskich w Szczecinie – informuje Małgorzata Wojtysiak.

W tym roku YKP Szczecin 2 występuje w składzie Krzysztof Rączka (ster), Zbyszek Madaliński (dziób), Łukasz Urbanowicz (trymer), Małgorzata Wojtysiak (trymer, taktyk).

Jak dodaje żeglarka, w planach drużyny jest również start w Pucharze Polski Omega Sport.