Ruszyły prace związane z przebudową pl. Batorego. Zieleniec powinien zyskać docelowy wygląd jesienią. Pojawi się tam fontanna, place zabaw, nowe alejki i nasadzenia.

Umowę na realizację tego zadania podpisano już w listopadzie. Długo plac był ogrodzony, ale nie było widać prowadzonych prac. Od kilku dni dzieje się tam jednak zdecydowanie więcej.

– W pierwszej kolejności zabezpieczone zostały drzewa oraz odpompowano wodę ze zbiornika przeciwpożarowego, dzięki czemu ruszyła jego rozbiórka. Po zrealizowaniu rozbiórek pozostałości po zbiorniku zostały zasypane piaskiem. Jednocześnie rozpoczęło się wykonywanie murków oporowych – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Po latach na pl. Batorego wróci fontanna, widoczna w tym miejscu na przedwojennych zdjęciach. Ta nowa powstanie na planie koła o średnicy 21 metrów. Wyposażona będzie w 7 podświetlonych dysz. Centralna będzie wystrzeliwać wodę na wysokość dochodzącą do 9,5 metra, pozostałe na niższą, do 3,5 metra.

Oprócz fontanny, zaplanowano również dwa place zabaw z grami podwórkowymi dla dzieci. Przebudowane zostaną ciągi piesze. Te wewnątrz placu wykonane mają być z nawierzchni mineralnej. Pojawią się nowe ławki, siedziska, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. 

Plac zostanie oświetlony. Zaprojektowano nowe nasadzenia, przede wszystkim krzewów, traw i bylin, która będą uzupełnieniem dla historycznych okazów 25 platanów klonolistnych, które mają już około 130 lat.

Inwestycję nadzoruje Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin. Wykonawca – firma RSK Wolin – na przeprowadzenie wszystkich prac ma 10 miesięcy, to znaczy, że powinny się zakończyć najpóźniej we wrześniu. Koszt to 6,1 mln zł.