Aby ułatwić poszukiwanie partnerów, szczególnie na początku swojej drogi z programem Horyzont Europa, Komisja Europejska stworzyła narzędzie, które może skutecznie pomóc. Co więcej, dodatkowego wsparcia i pomocy w wyborze właściwego konkursu udziela Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia, który działa w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Horyzont Europa (HE) charakteryzuje się szerokim wachlarzem możliwości w zakresie tematów konkursowych na projekty badawcze i innowacyjne, które najczęściej są realizowane w ramach międzynarodowych konsorcjów.

– Zgodnie z zasadami, takie konsorcjum musi składać się z minimum trzech partnerów z trzech różnych państw Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa. Ich poszukiwanie może przysporzyć spore trudności. Aby ułatwić ten proces, z pomocą przychodzi narzędzie Komisji Europejskiej – tłumaczy Agnieszka Korpal, konsultantka ds. programów ramowych UE w Horyzontalnym Punkcie Kontaktowym Polska Zachodnia.

Pomoc w poszukiwaniu partnerów

Strona internetowa EU Funding&Tenders Portal (F&T) skierowana jest dla wnioskodawców i realizatorów programów ramowych Unii Europejskiej, w tym dla Horyzontu Europa. Posiada szereg funkcjonalności, a jedną z nich jest możliwość poszukiwania partnerów, z którymi można podjąć współpracę.

W przypadku znalezienia interesującego tematu konkursowego, możemy zamieścić pod nim krótką (do 500 znaków ze spacjami) ofertę w języku angielskim, w której wyrazimy chęć przystąpienia do konsorcjum. Takie ogłoszenie można opublikować w dwóch trybach:

expertise offer – kiedy przedstawiamy swoją instytucję jako potencjalnego partnera w projekcie;

expertise request – kiedy poszukujemy odpowiednich instytucji do uzupełnienia konsorcjum projektowego.

Wyraź chęć współpracy i zareklamuj swoja instytucję

Propozycje współpracy można zamieszczać z ramienia organizacji. Uprawnienia do tego posiadają nie tylko osoby pełniące funkcję LEAR (Legal Entity Appointed Representative) i administratorzy kont danej instytucji. Od 2022 roku taką możliwość mają również osoby indywidualne, które są zarejestrowane na portalu F&T.

W przypadku korzystania z tego rozwiązania warto przejrzeć i ewentualnie uzupełnić w najnowsze informacje w zakładce „my person profile” (która funkcjonuje na zasadzie wirtualnego CV naukowego). Zawarte tam dane (po wybraniu odpowiedniej opcji) są publiczne – widoczne dla innych użytkowników portalu, którzy przeglądają oferty partner search.

– Zamieszczenie oferty współpracy wyraża nie tylko chęć udziału w projekcie, ale także pośrednio pozwala zareklamować instytucję, czy nas samych jako eksperta w danej dziedzinie, co może stwarzać wiele szans na współpracę w przyszłości – dodaje Agnieszka Korpal.

W Szczecinie pomogą w wyborze właściwego konkursu

Co więcej, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia udziela m.in. wsparcia w wyborze właściwego konkursu na finansowanie pomysłu projektowego, pomaga w założeniu profilu eksperta Komisji Europejskiej, udziela konsultacji, organizuje szkolenia dotyczące zasad finansowania i przygotowania wniosków oraz świadczy pomoc w przygotowaniu oraz zamieszczeniu oferty.

– Nasze bezpłatne usługi skierowane są do podmiotów mających siedziby w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem – zachęca Agnieszka Korpal, konsultantka ds. programów ramowych UE w Horyzontalnym Punkcie Kontaktowym Polska Zachodnia.