Gotowy jest pasaż z ławkami i fotelami, otoczony wyselekcjonowaną zielenią. Zakończyła się budowa parku kieszonkowego Turzyn u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego. To zwycięski projekt ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, zrealizowany przez Zakład Usług Komunalnych.

– Oś kompozycyjną odmienionego skweru stanowi pasaż z bruku klinkierowego, nawiązujący wyglądem do elewacji otaczających go budynków. Alejka obsadzona została iglastymi krzewami, które będą formowane w geometryczne bryły. Wzdłuż pasażu stanęły krzesła i ławki, a za nimi stalowe trejaże, stanowiące podpory dla pnączy – informuje Paulina Łątka z urzędu miasta.

Alejkę otacza niska zieleń, krzewy takie jak: hortensja bukietowa, róża okrywowa Da Vinci czy jaśminy.

– Ciekawy efekt dadzą też szpalerowe nasadzenia trawy bambusowej, w połączeniu z czosnkiem olbrzymim. Zwieńczeniem kompozycji są trzy drzewa magnolii purpurowej. Już teraz jest to świetne miejsce, żeby przysiąść na ławce i odpocząć albo spotkać się z sąsiadami, ale docelowy efekt będziemy mogli podziwiać, kiedy wszystkie rośliny podrosną i rozkwitną – mówi Paulina Łątka.

Prace kosztowały 548 tys. zł. Wykonawcą była firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak.

Zielona oaza powstała przed ponadstuletnimi budynkami zakładu przetwórstwa węgla Hedwigshütte, w których po wojnie mieściła się m.in. siedziba PSS „Społem”. Budynki od lat stoją puste. Miasto rozważało nawet budowę w ich otoczeniu nowej siedziby Teatru Współczesnego.

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala bowiem na postawienie w ich sąsiedztwie nowych budynków. To może przyciągnąć inwestorów, w przypadku wystawienia tej nieruchomości na sprzedaż.