Miasto szykuje się do sprzedaży piętrowego pawilonu przy al. Jana Pawła II 50, znanego niegdyś ze sklepu Pewex, a później salonu Orange. Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego precyzuje, co może powstać w jego miejscu.

Szczecinianie kojarzą to miejsce między innymi z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, jednej z najczęściej odwiedzanych przez czytelników. Dlatego miasto obiecało, że biblioteka na pewno pozostanie w tej okolicy, również po zapowiadanym wyburzeniu pawilonu. Teraz urzędnicy przygotowują analizę, gdzie dokładnie może zostać przeniesiona.

– Po jej zakończeniu możliwe będzie podjęcie działań zmierzających do zbycia tego terenu w celu nowego zagospodarowania, co oznacza również wyburzenie istniejącej zabudowy przez nabywcę – informuje Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta.

Po tej stronie nie będzie mieszkań

Planując inwestycję, nabywca nieruchomości będzie musiał zastosować się do zapisów nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum – plac Adamowicza”. Jego projekt został niedawno wyłożony do publicznego wglądu. O zachowaniu przestrzeni pod bibliotekę nie ma w nim ani słowa.

Dowiadujemy się natomiast, że w miejscu pawilonu musi zostać zachowana funkcja usługowa. To oznacza, że nie będzie tam mieszkań. Maksymalna wysokość nowego budynku to 23 metry, z zastrzeżeniem, że muszą być co najmniej 4 kondygnacje.

Ochronie podlega mozaika znajdująca się w przejściu bramnym. Można ją przenieść, ale trzeba później wyeksponować w innej części tej działki.

Na zapleczu pawilonu, przy wieżowcu od strony ul. Bałuki, zostanie zachowany niewielki teren zielony. Dziś rosną tam dwa duże drzewa.

Są też plany rozbiórki pawilonu z Mak Kwakiem

Zmiany szykują się również po drugiej stronie pl. Adamowicza. Pawilon z Mak Kwakiem (a kiedyś Światem Dziecka) też jest przeznaczony do rozbiórki. Tutaj właścicielem jest spółka Handwit, która od maja zeszłego roku dysponuje pozwoleniem na budowę.

Pawilon z Mak Kwakiem (a kiedyś Światem Dziecka) też jest przeznaczony do rozbiórki

Ich projekt zakłada tam budynek mieszkalny, wielorodzinny, z usługami i garażem podziemnym. Taką funkcję potwierdza nowy plan „Centrum – plac Adamowicza”. Na tej działce też zastrzeżono, że zabudowa może mieć maksymalnie 23 metry, ale nie mniej niż 4 kondygnacje. Przewidziano też miejsce na parterowy budynek wewnątrz kwartału.