Minął rok od ich odkrycia, a fragment historycznych torów ze śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego już powrócił na arterię. „Wykonawca wyprzedza harmonogram i pewne rzeczy dzieją się szybciej” – informuje miejski konserwator zabytków Michał Dębowski. Przypomnijmy, że do ich odkrycia doszło podczas pierwszego dnia przebudowy tego fragmentu ulicy.

Odkryte tory należą do najstarszej trasy tramwajowej w Szczecinie, która wiodła od zajezdni przy ulicy Piotra Skargi do ulicy Staszica. To właśnie nią, 23 sierpnia 1879 roku, na szczecińskie ulice wyruszyły tramwaje konne, a w latach 90 XIX wieku tramwaje elektryczne.

W 1973 roku podjęto decyzję o likwidacji linii tramwajowej. Z kolei w ubiegłym roku, w trakcie zrywania nawierzchni na śródmiejskim fragmencie al. Wojska Polskiego, oczom pracowników budowlanych ukazał się fragment starego torowiska. Odkrycie wywołało niemałe poruszenie wśród mieszkańców. Część z nich wciąż pamięta pisk czerwonych wagonów czy dźwięk zamykanych drzwi.

W środę historyczne tory zostały przywiezione na budowę w okolicach dawnej ściany płaczu i Pizzerii Piccolo, gdzie wytypowana została ich nowa lokalizacja.

ZOBACZ TEŻ: Są inwestycje, które przebiegają szybciej niż planowano. Czy uciążliwości w centrum zakończą się wcześniej?