Zakończyła się IV nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Głównym tematem była zmiana przepisów regulujących gospodarkę odpadami. Radni podjęli decyzję, w sprawie wyboru metody obliczania opłaty za odbiór śmieci. Wysokość opłaty uzależniona będzie od ilości zużytej wody.
W ubiegłym roku Sejm przyjął ustawę, która zobowiązała gminy do odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zmienił również sposób naliczania opłat. Wg nowych zasad nie będziemy płacić za wywóz odpadów firmie wywozowej, ale bezpośrednio gminie, która w drodze uchwały określi stawki. Ustawodawca określił, że stawka opłat może być wyliczana na podstawie 4 metod. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie iloczyn stawki opłaty ustalonej uchwałą oraz:
1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo
3) powierzchni lokalu mieszkalnego.
Dopuszczono również przyjęcie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.
W Szczecinie odrzucono ostatnią z metod i rozpoczęto prace nad przygotowaniem uchwał opartych o trzy pierwsze metody i takimi projektami zajmowali się radni. Po długiej dyskusji, zdecydowali, że w Szczecinie stawka opłat wyliczana będzie w oparciu o ilość zużytej wody. W trakcie obrad przedstawiona została autopoprawka, zgodnie z którą zaproponowane pierwotnie stawki zostały obniżone.
Nowy system od połowy 2013 r.
Dzięki przyjęciu uchwały metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty. W wyniku przeprowadzonych analiz oceniono, że metoda ta stanowi sprawiedliwą, powszechną i skuteczną metodę zbierania opłat. Spośród wymienionych, metoda ta jest stosunkowo prosta do weryfikacji z uwagi na dostępność danych dowodowych – rachunków bądź informacji o zużyciu wody. Szczegółowe zapisy uchwały przedstawiają się następująco:
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 6,43 zł rocznie od 1m3 zużytej wody (zamiast proponowanej pierwotnie kwoty 6,75 zł).
- stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w wysokości 4,94 zł rocznie od 1m3 zużytej wody, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny(zamiast proponowanej pierwotnie kwoty 5,19 zł).
Zadałam prezydentowi Szczecina jasne pytanie: czy jest w stanie zadeklarować, że średnia opłata za odbiór odpadów przez Gminę Miasto Szczecin w związku z proponowanymi przez niego stawkami nie wzrośnie? Nie był w stanie.- komentuje na swoim profilu facebooka radna Małgorzata Jacyna-Witt.
W związku z przyjęciem uchwały o metodzie obliczania opłat za odbiór odpadów dalsze wdrażanie nowego sytemu gospodarki odpadami wyglądać będzie następująco:
do 1 stycznia 2013 r.:
- przedsiębiorcy, którzy przed wejściem w życie ustawy działali na podstawie zezwoleń są obowiązani uzyskać wpis do rejestru;
- planowane ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy usługi odbioru i zagospodarowania odpadów w czterech sektorach miasta
- planowane ogłoszenie przetargu na kampanię edukacyjno-informacyjną
od 1 stycznia 2013 r.:
- początek obowiązywania nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy,
- przewidziane rozpoczęcie kampanii edukacyjno-informacyjnej, mająca na celu zapoznanie właścicieli nieruchomości z obowiązkami wynikającymi z uchwał.
do 31 marca 2012 r. - składanie deklaracji przez mieszkańców
Nasi parlamentarzyści zafundowali nam konieczność corocznego składania deklaracji w związku z naliczanymi opłatami za odpady w przypadku metody "od wody". Przy metodzie "od mieszkańca" deklaracje te należy składać przy każdej migracji. Do tego deklaracji nie można składać przez Internet. Za brak deklaracji grozi kara 2.600 zł! - komentuje na swoim profilu facebooka radna Małgorzata Jacyna-Witt.
od 1 lipca 2013 r. – początek funkcjonowania nowego systemu:
- wchodzą w życie uchwały rady gminy, gmina zaczyna pobierać opłaty od właścicieli nieruchomości i w zamian zapewnia świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
- do tego czasu muszą zostać rozstrzygnięte przetargi na odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości i muszą być podpisane umowy między gminą a przedsiębiorca.
Kolejnym obowiązkiem nałożonym na Radę w związku ze zmianami w gospodarce odpadami jest określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W projekcie uchwały proponuje się wnoszenie opłaty co 2 miesiące, w terminach:
- do dnia 15 lutego za styczeń i luty,
- do dnia 15 kwietnia za marzec i kwiecień,
- do dnia 15 czerwca za maj i czerwiec,
- do dnia 15 sierpnia za lipiec i sierpień,
- do dnia 15 października za wrzesień i październik,
- do dnia 15 grudnia za listopad i grudzień.
W związku z tym, że nowy system gospodarowania odpadami wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku szczecinianie pierwsza opłatę wniosą do 15 sierpnia 2013 r.
Komentarze
1